Snatchers: Çoğu şeyin kıymetini biliyor ve seviyoruz

received_498962476928803

Snatchers, müziğe gönül verenlerin bir araya gelmesinden meydana gelmiş bir oluşum. Bu oluşumu başlatan kişi ise Ömer Ata. Ömer ve arkadaşlarının kafa kafaya vermesiyle ilerleyen Snatchers ekibi, sevdikleri underground müzisyenlerin tanınması için uğraş veriyorlar…

Snatchers ekibi kısa bir süre önce yerli ve yabancı pek çok müzisyenin yer aldığı  “Snatchers Instrumental Compilation” isimli bir çalışma yaptı. Her ruh haline uygun şarkıları duyabileceğiniz hip-hop, arabesk, trip-hop, reggae tınıları ve daha pek çok soundu içerisinde barındıran albüm kulaklarınızda bağımlılık hissi yaratabilecek kadar güzel. Çok sayıda müzisyenin yer aldığı bu toplama albümü internet üzerinden dinleyebilir, satın alabilirsiniz. Kendilerini “alternatif olmayan, kafasının dikine giden, müzikseverlerin buluştuğu insan topluluğu” olarak tanımlayan Snatchers’dan Ömer Ata’yla bu güzel albümü konuştuk.

Snatchers” nasıl ortaya çıktı?

Snatchers, yerli sahneden ve Soundcloud üzerinden daha çok enstrümantal şarkılarıyla tanıdığımız müzisyenlerin ve vokallerin çalışmalarını,dinleyicilere ulaştırmada bir araç olmayı amaçlayan bağımsız müzik oluşumunun adı… Sevdiğimiz şarkıların ve müzisyenlerin daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlayabilmek için böyle bir işe giriştik.  İnternet üzerinden tanıştığımız çoğu insanla kontak kurabilme özelliğine sahibiz. Kısa bir süre önce yayımladığımız Snatchers Instrumental Compilationalbümü de buna örnek aslında. Ama bir şirket olduğumuz da söylenemez.

Peki, bu müzik oluşumu ne zamandır var?

2013 sonlarında bir radyoda enstrümantal ve çoğu müzik sentezinin birleştiği, özenle seçilmiş şarkıları çalıyordum. Program tahmin ettiğimden de çok ilgi görünce bu oluşum başladı diyebilirim. 2014 yılında da bir Facebook grubu açtım. Yalnızca Hiphop/ Rap gibi müzik türlerinin paylaşılmasıyla sınırlı bir grup değildi. Bu sayede şehir şehir dostumuz, arkadaşımız, müzisyen abilerimiz oldu.  Anlayacağınız, abi-kardeş ilişkileriyle donatılmış, herhangi bir sponsora ihtiyaç duymayan bir ekibiz…

Neden böyle bir oluşuma ihtiyaç duydunuz? Sizin de bildiğiniz gibi müzisyenler zaten şarkılarını internete koyup insanlara ulaşabiliyorlar…

Dediğim gibi güzel şarkıların daha fazla insan tarafından dinlenilmesini istiyoruz. Güzel şarkılara değer veriyoruz. Çoğu şeyin kıymetini biliyor ve seviyoruz. Ayrıca yaptığımız iş bize keyif veriyor.

“Snatchers Instrumental Compilation”ı dijital olarak dinleyicilere sundunuz. Bu çalışmayı CD olarak basmayı düşünüyor musunuz?

Evet, CD olarak basacağız. Çünkü arşiv yapma duygusunu çok seviyoruz. CD’ler şu an için basımda ama dinleyiciler dijital olarak bandcampten paypal aracılığı ve benzeri ödeme seçenekleriyle edinebilir.

Peki, bundan sonrası planlarınız neler? Hep enstrümantal albümlerle mi yayımlayacaksınız?

Bu kez enstrümantal bir albümün aksine yerli ve yabancı vokallerin yer aldığı, içinde farklı remixlerin olduğu ve yine çok sayıda müzisyenin katıldığı bir albüm yayımlamak. Bu çalışmanın çıkış tarihi henüz net değil ama hedefimiz önümüzdeki senenin ocak ayına yetiştirmek.

https://www.facebook.com/snatcheers

http://snatcherz.bandcamp.com/