Roger Waters bize ne anlatmaya çalışıyor ?

roger-waters-the-wall

Pink Floyd’u kurması, dağıtmaya çalışması küsüp solo albümler yapması, arada çıkıp anlamsız demeçler vermesi, “bu sefer rock opera yaptım, benden başkası da yapamazdı..“ (bu arada nedir bu rock opera? nedir bu tutku ? orda burda bu kavramdan bahsedenlerin operaya gitme sıklığı nedir? ) demesi ve son olarak 2005’de Live8 münasebetiyle silah arkadaşlarıyla son kez birarada ( aslen halen kankayız ) pozları kesmesi..ve mevzumuz olan son albümü The Wall.. biliyosunuz bi de turne yaptı memleketimize de uğradı falan..

Açık konuşayım; ben Roger Waters’ı  oldum bittim sevmem..evet müzisyenliği, şarkı yazarlığı müthiştir ve Pink Floyd’u kurarak gezegenimize armağan etmiştir..sağolasın, varolasın Roger.. ama bu samimiyetsiz tavırlarını ve ( nenemin tabiriyle ) “ soğuk fırından sıcak ekmek “ yemeye çalışmanı napıcaz ?

Yaşı yeten/yetmeyen tüm rock severlerin mutlaka dinlediği / sevdiği / saygıda kusur etmediği Pink Floyd’un The Wall albümü ve Alan Parker’ın aynı isimli güzel filmini bilmeyenimiz yoktur. Tamam güzel, tamam efsane .. senelerce bunu hem Floyd’cular hem kendisi çaldı söyledi. Ancak anlaşılan Roger’ın andropoz krizleri bitmek bilmiyor ve neticesinde bu albüm/turne/ve (maalesef) turneyi anlatan film çıkıyor..

Roger bize ne anlatmaya çalışıyor ? daha önemlisi kendiyle bi sorunu varsa ( ki aşikar..) bizi neden buna ortak etmeye çalışıyor ? Yeni bir üretimde bulunmak yerine ( ki hiç gerek yok..) neden halen bu The Wall’dan medet umuyor? Oysa yıllar önce tahtını kaptırdığı halefi David Gilmour ise uzun aralıklarla da olsa yeni ve güzel albümler yapıyor.

Bu durumda aklımıza tek soru geliyor; “ paran mı bitti Roger ? “ .. bittiyse yollayalım ..

Gregor Noir