Robert Seethaler’den “Toprak”

Korona günlerinde evlerdeyken “ne okusak” diye düşünüyorsanız Robert Seethaler’ in kaleme aldığı “Toprak” sizi mutlu edecek…

Türkiye’de Bütün Bir Ömür ve Tütüncü Çırağı ile tanınan Robert Seethaler, yeni romanı Toprak’ta kurmaca bir kasabada yer alan mezarlığa odaklanıyor. Mezarlık sakinlerinin hikâyeleri, yaşadıkları yere dair bir portre çizerken çoksesli bir anlatımla hayata dair bir bakış sunuyor. Roman, yaşlı bir adamın mezarların arasında oturup bir şekilde hayatına girmiş ölüleri düşünmesiyle başlıyor. Ölülerin anlattığı hikâyeler hayatın ne olduğuna dair ihtiyatlı bir cevap niteliği taşıyor. Karakterler, yaşamlarını özetlemektense önemsiz gibi gözüken; ancak hayatlarının bütününe yansıyan ufak anları anlatıyorlar. Bir bilinmeyen olarak ölüm, insanın ancak bu dünyadan göçtüğü zaman gerçek bilgisine ulaşacağını düşündüğümüz bir olayken Seethaler’ın şiirsel anlatımı ve her karaktere özgü yarattığı üslup okuru dinginliğe ve tamamlanmış hayatın telaşsız güzelliğine şahit olmaya çağırıyor.

İnsan, ancak ölümü geride bıraktıktan sonra yaşamı hakkında kesin bir yargıya varabilir.”

Bir hayattan geriye ne kalır? Belli bir duyguya ait bir hikâye mi, bir anı mı? Ölüler hayatlarına geri dönebilseler ne söylerlerdi?

Biri doğdu, kumar oynadı ve öldü. Başka biri nihayet hayatının hangi anda karar verildiğini anladı. Biri kocasının bir ömür boyu elini tuttuğunu hatırladı. Başka birinin hayatında çok insan oldu, ama sadece birini sevdi. Ve biri toprağın altında sıkıştığını düşündü, buradan çıkmalıydı. Ama sonra çaresiz, kaldı. Her şey bittiği halde hâlâ pişmanlıklar ve çelişkiler içinde olan ölüler; aşklarını, ailelerini, kırılganlıklarını, yalnızlıklarını, doğrularını ve yanlışlarını anlatıyor bu romanda.

Robert Seethaler Toprak’ta ölümün insanın hayatındaki yerini, öteki dünyadan bir insanın yaşayanlara neler anlatabileceğini, hayatına dair neleri anlatmayı seçeceğini, bir olayın farklı kişilerce nasıl değişik yorumlanabileceğini ve yalnızlığın insan hayatındaki etkisini etkileyici bir kurguyla gözler önüne seriyor