Renier: Mutluluğun değil, parfümün resmi

Renier’in çıkış noktası; resimler ve parfümler… Ressam Rodriguez Mendez’in kendi adını taşıyan markası başarılı parfümleriyle alkışı hak ediyor.

Beş sene önce kurulan Çek Cumhuriyeti çıkışlı parfüm markası Renier, koku kreasyonu ve hikayesiyle dikkat çekiyor. Malumunuz Çek Cumhuriyeti parfüm markalarıyla ön planda olan bir ülke değil. Renier’in buradan çıkması bile insana “acaba kokuları nasıl?” dedirtiyor. Kısa bir süre önce “Habana 500” isimli yeni bir parfüm daha çıkaran markanın kreasyonunda toplamda 7 tane parfüm var.

Renier’in kurucusu Renier Rodriguez Mendez, resim ve plastik sanatlarla ilgilenen ve parfüm dünyasına sonradan merak sarmış bir beyefendi. Mendez, kokuların büyülü dünyasına adım atınca koku ve resimleri birleştirmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken de “Ben her şeyi bilirim, yaparım” demiyor ve işi bilenlere teslim ediyor. Farklı parfümörlerden tablolarını incelemelerini ve tablolardan aldıkları ilhamla parfüm tasarlamalarını istiyor. Ve ortaya 7 kokudan oluşan, esans yoğunluğuyla dikkat çeken koku kreasyonu çıkıyor. Ne mutlu ki Renier, parfüme ve parfüm severlere değer vererek standart üstü, üzerinde çalışılmış parfümler yapmış.“Şu an hangi parfümler popüler onların benzerlerini yapalım” kafasıyla kolaya kaçmamışlar. Ne yazık ki bu bakış açısı son yıllarda sıkça karşımıza çıkıyor.

Markanın ilgimi çeken parfümlerini ele alacak olursam “De Lirius”un genel kitleye hitap etme potansiyeline sahip bir koku olduğunu söyleyebilirim. Tatlı, çiçeksi ve meyvalı bir koku. Başrolünde Guava meyvesinin olduğu “De Lirius” markanın her parfümü gibi uniseks. Renier’in bir diğer beğendiğim kokusu rom, vetiver, tütün ve kenevirin hüküm sürdüğü “Behique”; sert, çarpıcı bir kış kokusu. Belli bir süre sonra hissettiğiniz topraksı hava gayet hoş. Markanın muhtemelen en çok ilgi görecek parfümü olan “Crystal Rain”le Renier parfüm meraklılarını oldukça şaşırtıyor. Çünkü ilk sıktığınızda Creed’in Aventus’una anımsıyorsunuz. Büyük bir ticari başarı yakalayan Aventus’un benzerleri pek çok marka tarafından yapıldı ama Çek marka burada farkını ortaya koyuyor. Çünkü Aventus’un içeriğinde dikkat çeken ve oldukça ön planda olan ananas “Crystal Rain” de yok. Markanın bu harika çalımı ve ustalığı bile artık pek çok markanın birbirine benzediği parfüm dünyasında alkışı hak ediyor. Çiçeksi, odunsu bir parfüm olan “Crsytal Rain” insanda yemyeşil bir ormanda yürüyormuş hissi uyandırıyor.

Farklı ülkelerden çıkan parfüm markaları, farklı kokular ve gerçek marka hikayeleri ilginizi çekiyorsa Renier’le mutlaka tanışmalısınız.

Pis Burun