Pinhani: İlk albümün yeri her zaman ayrı

Pinhani her albümüyle dikkat çeken, single ve yoğun konser trafiği derken dinleyicilerini hep mutlu eden bir grup. Son olarak da Melis Danişmend’le beraber yaptıkları “Peki Madem” isimli yeni şarkılarını dinleyicilerin beğenisine sundular. Biz de bu vesileyle Pinhani’den Sinan Kaynakçı ve Selim Aydın’la konuştuk.

Melis Danişmend’le aynı festivallerde sahne alıyor, beraber konserler veriyordunuz. Peki, beraber bir şarkı kaydetme fikri nasıl ortaya çıktı? 

Selim Aydın: Melis, konserlerinde bizim şarkılarımızı söylüyor ve kendi yorumunu katıyordu. Biz de birlikte de kaydımız olsun istedik. “Peki Madem” çalışmamız bu şekilde ortaya çıktı. Konserler için birlikte geçirdiğimiz zaman içinde de çok uyumluyduk, bundan sonra birlikte konserler de veririz. Muhtemelen bu şarkımız da o konserlerin en önemli şarkısı olur.

“10 türkü” isimli albümünüzün kayıt aşaması sizi çok yıpratmış. En çok hangi konuda yıprandınız? 

Sinan Kaynakçı: Farklı bir müzik türü… Az bildiğimiz, bilmediğimiz şeyler… Çalmadığımız enstrümanlar… Söylemekte zorlandığım makamlar… Aslına bakarsanız epey şey var. Bir de zaten on tane şarkıyı kaydetmek hiç de kolay bir iş değil. Kendi şarkılarını kaydederken hissettiğin mesuliyet duygusu çok farklı.

Web sitenizdeki açıklamalarında organizatörlere sitem ediyorsunuz. Konser organizasyonlarıyla ilgili sizce Türkiye’deki aksaklıklar, yanlışlıklar neler? 

Sinan: İçinde para dönen her şeyi genelde sahtekarların yapması diyebilirim. Yoksa o kadar zor bir iş değil ama etrafta dürüst adam yok. Daha çok para kazanmak için herkese çok fazla yalan söylüyorlar. Gece bittiğinde herkes birbirine girmiş, bunlar arazi olmuş oluyorlar.

Türkiye’de konser vermediğiniz il sayısı çok az. Yakın tarihte henüz gitmediğiniz yerlere de konser için gitme planınız var mı? 

Selim: Türkiye’de pek çok şehre gittik, çaldık. Önümüzdeki dönemde olabildiğince yurt dışında konser vermek ve daha önce gitmediğimiz yerlere gitmek istiyoruz. Türkiye’de de her zaman olduğu gibi en azından uzun süredir gitmediğimiz yerlere de öncelik vereceğiz.

Her çalışmanız dinleyicilerinizin ilgisini çekiyor, beğeniliyor. Merak ettiğim sizin için en özel Pinhani şarkıları hangileri? 

Sinan: Bütün şarkılarımız evladımız. İlk albümün yeri her zaman benim için ayrı. O albümün dışında kalan şarkılar arasında en sevdiğim ve en çok dinlediğim şarkımız “Yitirmeden”.

Pinhani’nin şarkı sözleri çok sade ama aynı zamanda da oldukça vurucu… 

Sinan: Herkesin yaşadığı şeyler… Çoğu zaman yaşanan şeylerde bir farklılık yoktur. Önemli olan yaşanan şeyin nasıl anlatıldığı. Bazısı çok sembolik bir anlatımı tercih ediyor, bazısı yaşanan şeyi daha hafifleştirerek anlatıyor ya da tam tersi abartarak ifade ediyor.

Bu sene sizin için oldukça yorucu ve yoğun geçti. Bu aralar tatile çıkacaksınız. Kafanızı boşaltmak adına neler yapmayı planlıyorsunuz? 

Sinan: Boşaltmaktan ziyade, bol bol düşünerek bundan sonrasını planlamak gibi bir isteğim var. Çok çalışırken sağlıklı düşünemiyor insan, sadece günü kurtarıyor.