Patron: Elinizde olmayan durumlar geleceğinizi belirleyebiliyor

90’lı yılların sonunda rap müzik yapmaya başlayan Patron, 2000’li yılların ilk yarısından itibaren üretiyor. Albümleri ve klipleriyle kendisine kalabalık bir dinleyici kitlesi yaratan müzisyen, bu sene yaptığı diss şarkılarla da Türkçe rap camiasında en çok konuşulan isimlerden biri oldu. Patron’la kısa bir süre önce yayınladığı “Manzaralar” single’ı, diss şarkıları, yeniden hayata geçirdiği PMC başta olmak üzere pek çok konuyu konuştuk. 

 “Sosyo Pat” albümünü özenerek hazırladın, ortaya iyi bir iş çıkardın ama albümden hiç bir şarkıya klip çekilmedi. Onun yerine başka çalışmalarına klipler çektin. Sence “Sosyo Pat” biraz harcanmadı mı?

Evet, maalesef albümden herhangi bir şarkıya tek bir video bile çekilmedi. Albümün tanıtımı için herhangi bir şey yapılmadı, sıfır reklam… Ben elimden geldiğince kendim tanıtmaya çalışsam da tabii ki yeterli olmadı. Bu yaşadıklarım kendi adıma çok büyük bir tecrübe daha oldu. “Sosyo Pat” albümünü çıkartan şirket başta konuşulan hiçbir yükümlülüğü yerine getirmedi. Bu yüzden Patron için bu şirketle yollar geri dönüşü olmayacak şekilde ayrıldı. Tabii bunun sonucunda da olan, özene bezene hazırladığım bu albüme oldu.

PMC’yi yeniden topladın. Bu sefer PMC ailesinde kimler var?

Şu an yardımlaştığım ve PMC YouTube kanalında yer verdiğimiz belki 15-20 arkadaşımız var. Yeni bir kadro saymak için şu an erken ama bir sene boyunca çalışmalara devam edip önümüzdeki seneye kadar güzel ve kalıcı bir kadro oluşturacağız. Bu rekabet ortamında yeni arkadaşlarımız da kendini geliştirmeye devam ediyor.

Yayınladığın diss şarkıları epey ses getirdi, oldukça konuşuldu. Başka isimler sana diss şarkılarla yanıt verdiler. Peki, şu an sular duruldu mu?

Evet, şu an sular duruldu… İnsanlar beni ve gerçeklerimi zaman içinde daha da kabullendiler. Dinleyicilerin birçoğu zaten haklı olduğumu düşünüyor. Eskiden beri yaşanan olaylara tanık oldular. Az bile yaptığımı söyleyenler var. Haksız olduğumu düşünenler dahi bendeki yeteneği göz ardı edemiyor artık. Yapmak istediğim de zaten buydu.

Diss şarkılar demişken merak ettiğim bu insanların birçoğuyla geçmişte arkadaştın olaylar nasıl bu hale geldi?

Aslında benim için arkadaş olmadığımızı anladığım zaman olaylar değişmeye başladı. Birçoğunun benimle çıkar ilişkisi kurduğunu gördüm. Benim ve dinleyicilerimin desteğini alıyorsan bize karşılığını vermelisin. Öbür türlü bizden faydalanmalarına artık izin vermiyorum. 

“Piyasada bir yalnızlık hissetim” dediğini okumuştum. Şimdi Patron kendini nasıl hissediyor?

Şu an gayet iyiyim. Yeni ekip genç ve daha üretken daha hevesli. Benim de istediğim zaten hırslı, hevesli, istekli kişilerle çalışmak.

Artık rap müzik popüler hale geldi. Peki, sence rap müzik Türkiye’de anlaşıldı mı?

Rap dinlemek ayrı bir olay. Rap dinlemeyi de öğrenmek lazım. İçindeki matematiği ve sanatı görmek için onunla uzun süre haşır neşir olmak gerekir. Bence Türkiye bunu öğrenme sürecinde şu an. Ama gittikçe daha da çok anlaşılacağını düşünüyorum.

Son single’ın “Manzaralar” kısa sürede oldukça sevildi. Şarkı insanın kalbine dokunan içten sözlere sahip. Sözler nasıl ortaya çıktı?

Bu dünyada 31 yılı geride bıraktım. Aslında zamanın ne kadar hızlı ilerlediğini görmek bu “Manzaralar”ı yazmama neden oldu. Birçok insan için ömür, hayat planladıkları gibi gitmeyebiliyor. Parça da bunu anlatıyor. Bazen sizin elinizde olmayan durumlar geleceğinizi belirleyebiliyor. Bu çok sık yaşanan bir durum, birçok dinleyici de bu yüzden bu şarkıda kendini bulabiliyor. 

“Manzaralar” single’ın ve “PMC Legacy Vol 1” toplama albümü yeni çıktı ama hiç hız kesmiyorsun. Biz röportajı yaparken yeni klip için mesai harcıyorsun. Hangi şarkıya klip çekeceksin?

Evet, günlerimiz hareketli ve yoğun geçiyor. Kaybettiğim zamanı telafi etmek adına daha çok çalışıyorum. PMC toplama albümüne bir video daha çekmeyi planlıyoruz. Yeri gelmişken yaptığımız işleri takip eden ve destek olan tüm dinleyicilerimize sevgilerimi gönderiyorum.

Manzaralar şarkında “Yaralar seni manzaralar, saramıyorum geriye zamanı” diyorsun ya Patron zamanı geriye döndürebilse kendi kariyerinde neleri değiştirir, neleri yapmazdı?

Geçmişteki yaşananlar şu anki Patron’u oluşturduğu için pek bir şey değiştirmek istemezdim (gülüyor).

Ali Mert Alan