Oruç Aruoba ile ilişki defteri

673-ile

Bir kitap, bir insanın içindeki diğer bir insanı bitirebilir mi ? Bu kitap bitiriyor işte. İnsan kendi içindekini bitiremiyor da bu kitap bitiriyor. Oruç Aruoba’nın ‘ İle ‘ isimli kitabından bahsedeceğim size. Kitapta kendinizden bir şeyler bulacaksınız demeyeceğim çünkü, kendinizi değil karşınızdaki insanı bulacaksınız. ‘ Evet, O’ da bana bunu yapmıştı. Tam olarak bende böyle hissetmiştim.’ gibi ve benzeri cümlelerle devam edeceksiniz kitabı okumaya.

Mesela;

Karşınızdaki insana güvenmek ile inanmak arasındaki çizginin ne kadar kalın olduğunu göreceksiniz. Güvenmenin karşınızdaki insandan kaynaklanan bir eylem olduğunu, inanmanın ise güvenemediğiniz (ama ayrılmayı asla göze alamadığınız) insana karşı geliştirmiş olduğunuz bir savunma mekanizması olduğunu öğreneceksiniz. Sen ne söylersen ben sana inanıyorum çünkü, seni çok seviyorum ve söylediğin şeylerin yalan olabilme ihtimalini düşünerek kendi canımı acıtmak istemiyorum, savunmasıdır bu.

Sadakatin, kişinin kendinde bir kişiye yer ayırması ve o yeri hep onun için koruması demek olduğunu öğreneceksiniz. İhanet ile sadakatin aslında zıt anlamlı olmadığını, bu iki durum karşısında karşılaşılan hislerin yanınızdaki insanla alakalı olduğunu göreceksiniz.

Kıskançlığın tamamen narsistlikle alakalı olduğunu düşüneceksiniz kitabı okurken. Kıskanılan kişi ile hiçbir alakasının olmadığını, kıskanılan şeyin kişi değil bir nesne olduğunu fark edeceksiniz.

İlişkide dilenen özürlerin anlamsız olduğunu, gerçek bir ilişkide özürlere yer olmadığını, yer varsa da gerçek bir ilişki olmadığını öğreneceksin. Ya tamdır ilişki; ya da yok.

İlişkinin aslında insanların birbirlerinin özgürlüklerini korudukları bir çerçeve olduğunu fark etmenize sebep olacak bu kitap. Çünkü özgürlüğün kısıtlandığı bir ilişkinin hiçbir değerinin olmadığını öğreneceksin.

İlişkinin tam olması için, kişilerde tam bir kararlılık, tam bir güvenlilik, tam bir isteklilik olması gerektiğini ve kararlığın karşısındaki insana yönelik, güvenliliğin kendine yönelik, istekliliğin ise ilişkiye yönelik olduğunu öğreneceksiniz.

Yanlış yaşadığınızı düşündüğünüz ilişkiyi kurtarmak için yaptığınız eylemlerin sonuçlarının da yanlış olduğunu göreceksiniz. Aslında sizin her şeyi doğru anladığınızı, karşınızdaki insanın hareketlerini doğru yorumladığınızı hatta zorlayarak devam ettirmeye çalıştığınız ilişkinizin artık kirlenmiş olacağını fark edeceksiniz.

Oruç Aruoba ‘ İle ‘ isimli kitabında çok sevdiği sevgilisine ‘ ilişki defteri ’ hazırlıyor. Ne yaşadığını değil, kendisine ne hissettirildiğinden bahsediyor.

Ve

Her şey iyi olsun diye girişilen ilişki, sonunda, hiçbir şey olup, yitiyor.

Bu kitapta mutlu son yok.

Büşra Öklük