Ortadoğu’nun son kralı Omar Souleyman

DAZEDOMARFINAL

Suriyeli Omar Souleyman’ın hikayesi oldukça sıra dışı.  Yıllar önce köyünde çiftçilik yapan Omar  müzikle tanışmasının ardından önce lokal bir yıldız oldu. Daha sonra  dünyanın pek çok ülkesinde düğünlerde şarkı söyledi.  Björk onun tarzına, müziğine hayran. Avrupa ve Amerikalı müzikseverler de… İşte Omar Souleyman’ın hikayesi.

Güneydoğu’da beş yıldızlı bir otelde gerçekleşen en lüks düğünde de fakir bir köy düğününde de aynı şey vardır: Dabke. Klavyeden gelen elektronik bağlama, darbuka, zurna sesleri eşliğinde Kürtçe ve Arapça şarkılarla oynanan Dabke. Bu müzik için düğünlerin vazgeçmezi diyebiliriz.  Bu oyun nasıl oynanıyor diyecek olursanız şöyle söyleyeyim.  Dabke bir çeşit halay. Son yıllarda Avrupa’da ve Amerika’da adından sıkça söz ettiren, dünyanın en önemli festivallerinde sahne alan, Björk gibi bir isimle beraber şarkılar kaydeden Omar Souleyman da Dabke müziğinde en çok ilgi gören isim.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi, Suriye’nin Resul Ayn köyüyle komşudur. Bu iki yer o kadar yakındır ki bir sınırdan diğerine selam verseniz karşı köyden hemen size cevap gelir. Selamınız havada kalmaz. Maalesef aylardır bu bölgeden silah ve bomba sesleri yükseliyor. Bölgede tedirginlik hakim. İşte Omar Souleyman buralı, komşu köy Resul Aynli. Bu köyün geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılık. 47 yaşında olan Omar’da daha önce çiftçiymiş.  90’lı yılların ortasından beri müzik yapıyor. Önceleri yerel bir müzisyen olan “Dabke Star” kasetlerinin elden ele dolaşmasıyla, düğünlerde söylediği şarkılarla kendine has bir kitle oluşturdu. Ardından yurt dışında pek çok ülkede düğünlerde şarkı söyledi. Onu Avrupa ve Amerika’ya gerçek anlamda tanıtan kişi ise Mark Gergis oldu.  Amerikalı plak şirketi Sublime Frequencies’den Gergis, Suriye ziyaretinde Omar’ın bir kasetini satın aldı. Ve olaylar ardından gelişti. Omar Souleyman başta Glastonbury Festivali,  Montreal Uluslararası Caz Festivali olmak üzere pek çok önemli festivalde sahne aldı. Bu festivallerde insanların ona olan tepkisi hiç değişmedi. Müziğin başlamasının ardından hafif bir şaşkınlık yaşadılar. Ardından müziğe tempo tuttular ve kısa bir süre sonra da dans ederek Omar’a eşlik ettiler. Omar, Björk’ün “The Crystalline Series” albümü için 3 tane şarkı kaydetti. Yaptığı albümler dünyanın önemli müzik dergilerinde tam puan aldı.  Dabke’yi  elektronik müzikle birleştiren Ortadoğunun son kralı Omar Souleyman kısa bir süre önce yayımladığı son albümü “Wenu Wenu” albümüyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

 

Kafasında ageli, gözlerinde güneş gözlüğü ve giyindiği şalvarıyla yeni albümünü tanıtmak için dünyanın dört bir yanında konserler veren Ortadoğu’nun son kralı bir kaç yıl önce Şanlıurfa’ya taşındı ve orada yaşıyor. Umarız, kısa bir süre sonra onu Türkiye’de de sahnede görebiliriz.

Ali Mert Alan