Nishane: özgün kokular ortaya koyup kendimizden söz ettirebiliyoruz

Nishane özgün kokular ortaya koyup kendimizden söz ettirebiliyoruz_filhakikat

Murat Katran ve Mert Güzel’in kurduğu “Nishane” iki yılda büyük işlere imza attı. Pek çok ülkede parfümleri satılan Nishane’nin yeni kokuları “Karagöz”, “Hacivat” ve “Zenne”yi markanın kurucularından dinledik.

Bir hafta Ukrayna’da sonraki hafta İtalya’da daha sonra Dubai’deydiniz.  İvmeniz hep yukarı çıkıyor. Bu durum sizi şaşırtıyor mu?

Ukalalık gibi algılanmasın ama şaşırtmıyor. Henüz ortada oluşturduğumuz bir parfüm bile yokken “Biz dünya markası olacağız” diyerek yola çıktık. Yaptığın herhangi bir işe inanırsan başarırsın. Biz yaptığımız işe  bir âşık gibi inandık. Ruhundan üfleyerek yaparsan işini başarılı olursun. Artık insanların da bunu görmesi ve fark etmesi bizi gururlandırıyor.

Nishane özgün kokular ortaya koyup kendimizden söz ettirebiliyoruz_filhakikat2Yeni kokularınızın isimleri Hacivat, Karagöz ve Zenne…

Bir şekilde parfümlerle bu toprağın hikâyelerini anlatmaya başladık. Karagöz- Hacivat bizim çok önemli kültürel öğelerimiz. Bu topraklarda çocuklar bunları seyrederek büyüdü. Ayrıca Karagöz-Hacivat dünyaya anlatabileceğimiz çok önemli ögeler de barındıryor. Karagöz biraz daha eğitimsiz, nüktedan, bazen sert bir yapıda ama Hacivat ayakları yere basan, sanattan, musikiden bahseden entelektüel yapıda biri. İkisi de çok farklı olsa da birbirlerinden ayrılamayan, bir arada yaşayan iki karakter. Bu parfümlerimizle “Kavga da etsek, aramızda anlaşmazlıklar da olsa iyi geçinebiliriz” diyoruz, insanlığın ortak paydasını işliyoruz. Kokularımızda hikâye anlatıcılığı yaparak dünyayı böyle şaşırtmak istiyoruz. Zenne de Karagöz oyunlarındaki kadın karakter. Böyle bir üçlemeyle dünyaya kültürümüzü yansıtmak istedik.

Ürünleriniz 24 ülkede satışa sunuldu. Şimdi kaç ülkede satılıyor?

40’ı geçti. Farklı markaların sahipleri ve kreatif direktörleriyle yurtdışında çeşitli etkinliklerde bir araya geliyoruz. İnanamıyorlar çünkü onların 5 ya da 10 senede kat ettikleri yolu biz 1 yılda alıyoruz. Özellikle parfüm herhangi bir tasarım alanına göre daha zor, kendinizi farklı bir şekilde ortaya koymanız zor. Çünkü bir parfümde bir notayı biraz fazla koyarsanız çok bilinen bir kokuya benzeyebilir. Biz özgün kokular ortaya koyup kendimizden söz ettirebiliyoruz.

Markalar yurtdışında tanınmak için çok para harcıyorlar. Siz sıfır bütçeyle bunu nasıl başardınız?

Allah bize yardım etti. En iyi ürünü ortaya koyuyoruz, en iyi hammadeyi kullanıyoruz. İşi sadece parfümöre bırakmıyoruz. Kreatif direktör olarak işin çok içindeyiz ama ilk günden beri yaptığımız işe inanıyoruz.  “En iyi marka olacağız” diyoruz. Bizimle yerli yabancı sayısız marka ses getirmek için piyasaya adım atıyor. Belki bizden daha lüks şişeler, farklı tasarımlar yapıyorlar ama o enerji farklı bir şey. Elimizden gelenin en doğrusunu yapıyoruz ama bir güç de bize yardım ediyor.