Burak King: Hayatı bir yolculuk olarak görüyorum

Burak King Hayatı bir yolculuk olarak görüyorum_filhakikat

“Burak King” adıyla müzik yapan, Hollanda doğumlu müzisyen Burak Canatan’ı geçtiğimiz yıl Eypio’yla beraber yaptıkları “Günah Benim” şarkısıyla tanıdı pek çok insan. Şimdi Burak King, “Koştum Hekime” isimli single’ıyla dinleyicilerinin karşısına çıktı. Biz de bu mütevazı müzisyenle yeni çalışmasını konuştuk.

Eypio’yla beraber yaptığınız “Günah Benim” adlı şarkınız çok beğenildi, aylarca her yerde bu şarkı çaldı. Bu başarı üzerinde bir baskı oluşturdu mu?

Tabii ki omuzlarında onun yükünü ve sorumluluğunu hissediyorsun çünkü artık 200 milyonun üzerinde dinlenilen o şarkıyla değerlendirilen biri oluyorsun. Biz “Günah Benim” şarkısını yaparken hiç hesap yapmadık, içimizden geleni yaptık. Hâlâ hesap yapmadan müziğimizi yapmaya devam ediyoruz.

“Günah Benim”de “Kaderin benle bu derdi ne” diyordun. Artık popüler ve çok dinlenen bir isimsin. Kaderle aran nasıl, halinden memnun musun?

Ben gurbetçiyim, Avrupa disipliniyle ve Türk kültürüyle yetiştim. Müziğimde de bunun etkisinin yoğun olduğuna inanıyorum. Mesela Neşet Ertaş’la büyüdüm, onu çok dinledim, dinlemeye de devam ediyorum. Hani O, ”Karadır bu bahtım kara” diyor ya, e benim de sözlerimde insanlara ve dünyaya tatlı bir sitem illaki olacak. Çünkü biz edindiğimiz acı, tatlı bazen komik tecrübeleri kaleme alıyoruz. Yani hayattan aldığımızı tekrar hayata veriyoruz. Yaşanmışı değiştiremezsin, o zaman öyleydi, şimdi ise şarkımda da dediğim gibi ”Dağlara paralel, denize yakamoz” diyorum.

Yeni single’ının klibinde de yine arabada ve yollardasın…

Biz sadece müziği değil, hayatı da bir yolculuk olarak görüyoruz. Galiba biraz da tembel olduğumuzdan araba kullanıyoruz (gülüyor). Şaka bir yana klibi Silivri tarafında bir köy yolunda çektik. Klibin çekileceği yerle ve kliple ilgili olarak bir planlama yapmadık, direkt yollara düştük. Ama ortaya güzel bir iş çıktı.

Son şarkını belli bir tarza sokmak zor. Sen yaptığın müziği nasıl tanımlıyorsun?

Ben müziğimi yaparken duygularımla hareket ediyorum ve duygularımı yaşarken de sınır, yasak veya kural tanımıyorum. O yüzden belli bir kafesin içine sıkıştırılmak istemiyorum.

Albümünün hazır olduğunu biliyoruz ama single’la karşımıza çıktın. Albümü ne zaman çıkartacaksın?

Albümde imkansızlıktan ötürü eksiklikler olduğu için erteledim. Ama albüm öncesinde sürpriz düetler ve şarkılar sık sık olacak bunu şimdiden söyleyebilirim.

“Albümle alakalı ne gibi imkansızlıklar” derken neyi kastediyorsun? 

Bu konuyla ilgili şöyle bir örnek verebilirim: Yeni single’ı büyük bütçe olmadan eşimizle dostumuzla yaptık. Büyük bir prodüksiyon ürünü değil. “Koştum Hekim”e bildiğimiz ev ortamında home stüdyo tarzı bir yerde yapıldı. Zaten bir anda karar verdiğim için düşünmeye veya revizyona bile fırsat kalmadı. Albümü daha büyük bir prodüksiyonla yapmaya niyetliyim. Elimden geldiğince fırsatları iyi değerlendirme mecburiyetindeyim. Bir müzisyen olarak gerekli imkanları kendime sunmak zorundayım çünkü artık teknoloji, kalite çok yüksek standartlarda ve buna uyum sağlamam lazım.

Üniversitede beden eğitimi öğretmenliği okumuşsun. Kariyerine müzisyen olarak mı devam etmek istiyorsun? Hedeflerin arasında neler var? 

Evet, doğru müzik haricinde ilgilendiğim tek alan spor ama müziğin yoğunluğundan eskisi gibi spor yapamıyorum, vakit ayıramıyorum. İşin garibi üniversite okumaya giderken de daha rahat bir ortam oluşturup müzikle daha çok ilgilenebilmek için gitmiştim.

Artık İstanbul’da yaşıyorsun. İstanbul’a müzik yapmak için mi taşındın? 

Yani bir süre okul okuduğum şehre gidip gelmeyi denedim. Fakat yollar artık yormaya başladığı için mecbur taşındım. Zaten İstanbul’da bire bir kontakların olmadan da bu iş zor ilerliyor.

Ali Mert Alan