“Neden” sorusunun cevabı yok

 

 

ffdcedb4e412e9c957a74c3020f9a4e6

‘ Bu dünyadan Zeki Müren – Neşet Ertaş geçmiş gitmiş, ben senden mi vazgeçemeyeceğim. ‘ diyerek yazıma başladım ve size yine bir ayrılık öyküsüyle geldim ve gelmeye devam edeceğim. İlişkide ayrılık dediğimiz hazin son bize 3 şekilde gelir ; ya biz ayrılırız tarafsız ya karşımızdaki gitmeyi tercih eder ya da oturur anlaşır karşılıklı anlaşıp bitiririz. İlişkide erkeğin gidişiyle bir kadın neler hisseder ve artık neler hissetmez ? Yazının kahramanı bir arkadaşım, yaşadığı tek taraflı ayrılık hikayesini anlatıyor ama yazıyı okuduktan sonra göreceksiniz ki hepimiz aynı hikayenin kahramanı olmuşuz bir zamanlar. İkinci paragraftan itibaren ben susuyorum, siz kendi iç sesinize dönüyorsunuz.

‘’ Herkes hayatını gökdelen misali yaşıyormuş meğer. Yaşanan her şey  üst üste. Kafamda kurduğum gökdelenler onun sesini duymamla yıkılır sanırdım. İçime bakınca gördüm ki; içim hep enkaz. İçime dönmeye geç kalmışım, her taraf kan revan anlayacağın. O’da kanattığı yerde boğuldu. Canımı acıtan mevzuları mütemadiyen espri malzemesi yapınca mutlu olanlardandım ben. Meğer acıları meşrulaştırmakmış yaşananlarla dalga geçmek.  Kolunu kanadını kırdığın, güvercin yüreği kadar cesareti olmayan insanı yüksekten atınca da uçması mümkün değilmiş. Denedik gördük. Keşke yavaşça yere bıraksaydı, belki başka biri uçmayı öğretirdi. Neyse . . . Aslında yaşadığım olayın tam adı yok bende ama tarifi; sanki onun kalbimi değil de ciğerlerimi söküp gitmesi gibiydi. Onsuz nefes alamayışlarımın sebebi de buydu bence. Yani aslında bu zamana kadar yaşanan hiçbir şeyin önemi yokmuş. Aslolan o an ne yaşandığı. Hayatta her şeye nedenlerimiz var ama ‘ NEDEN ‘ sorusunun cevabı yok. Neden diye sorduğumda ne demesini bekliyordum; seni artık sevmiyorum ya da bir başkası var dediğinde, ohh bee nedenleri mi varmış diyecektim. Kendini hırpalamaktan başka bir şey değil bu. Ve ben kendimi çok hırpaladım.

Sonuç olarak; gitti.

Sonra, geri geldi.

Ben bıraktığı yerde değildim, o da gittiği gibi değildi.

Ama biz olmaktan uzak iki gerizekalıydık artık o ve ben.  Benim sevgim ikimize yeter derken, onun gerizekalılığı hepimize yetti. ‘’

Büşra ÖKLÜK

bsr.okluk@gmail.com

Çizim: Marina Gonzalez Eme