Mes Bisous: Sınıfı parfüm kokuttuğum için ceza almışlığım oldu

Hukuk okuyup avukatlık yapan Buse Köseoğlu, kariyerine nokta koyarak çocukluk hayalinin peşinden koştu. Bu hayalden de Mes Bisous doğdu. Buse Hanım’la hem kendisinin hem de markasının hikayesini konuştuk.

Parfümlere ilgim çok küçük yaşlarda başladı. 4-5 yaşımdan itibaren gittiğimiz yerlerden kendi parfümlerimi seçip aileme parfüm aldırıyordum. Koku dünyasının sonsuzluğu beni o zamandan cezbetmeye başlamıştı. 8 yaşındayken ailece Mısır’a gezmeye gitmiştik. Orada bir esansiyel yağ atölyesinde antik Mısır’da parfümün önemine dair bilgiler edinmiştim. Çok ilgimi çektiği için babama oradan esansiyel yağlar aldırmıştım. O yaşlarda kendi kokularımı oluşturmaya başladım diyebiliriz. Daha sonrasında ise her yurtdışına gittiğimde özellikle ilk uğradığım yerler hep parfümeriler oluyordu. Kimsede olmayan, daha önce keşfetmediğim farklı kokuları bulmak benim zamanla en çok zevk aldığım şeylerden biri haline geldi. Grasse’ı gezmeye gittiğimde ise kokuların benim için herhangi bir zevk değil de gerçek tutkum olduğunu anlamıştım. Lisedeyken tüm sınıfı sürekli parfüm kokuttuğum için ceza almışlığım bile oldu.

Hayallerin Peşinde

Ben aslında Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Mezun olduktan sonra avukatlık yapmaya başladım. Ancak avukatlığın beni mutlu etmediğini fark ettiğimde bırakma kararı aldım. Durum böyle olunca ortağım/dayım’ın yönlendirmesi ve desteklemesiyle hayallerimin, tutkumun peşinden gittim. 2-3 senelik bir ön çalışmanın sonucunda Mes Bisous markasını kurduk. Hayalim insanların kullandıkça kendini çekici, özgüvenli hissedeceği parfümler yapıp kokuyu tasarım, şiir ve hikayelerle harmanlamak oldu. Bu sebeple her parfüme özel farklı hikayeler, karakterler ve şiirler oluşturduk.

Algı değişecek

Türkiye’de maalesef Türk parfüm markalarının replika ve ucuz olması gerektiğine dair bir algı olduğunu düşünüyorum. Yurtdışına gittiğimizde Türk markalarına hayranlıkla bakılırken; buradaki insanlar yabancı markaları yüceltip kendi markalarımızı değersiz görmeye meyilli. Türkiye’de üretilen bir ürünün Avrupa kalitesinde ve yaratıcılığında olamayacağı algısıyla karşılaşıyoruz. Ancak zamanla Türk markalarının sektördeki başarısı göz önünde bulundurularak bu algının kırılacağına inanıyorum.

One Night Only

Koleksiyonumuzdaki tüm kokuları çok seviyorum ancak One Night Only’nin gerçekten özel olduğunu düşünüyorum. Tam anlamıyla unisex olan bu koku klasikleşmiş alışılagelmiş notalardan biraz daha farklı bir his yaratıyor. Kullananlardan ise bağımlısı olduklarına dair çok fazla geri dönüş alıyoruz. Bittikçe tekrar tekrar alıyorlar ve bir daha başka parfümden aynı hazzı alamadıklarını dile getiriyorlar. Yabancı müşterilerimizin ise tekrar bulamayız endişesiyle çok kere mağazada stokta bulunan tüm One Night Only’leri satın aldıklarına şahit olduk. Kalıcılık ve sillage açısından da oldukça iddialı buluyorum. Yani henüz Mes Bisous’u koklamamış insanlara ilk olarak “One Night Only” yi koklamalarını tavsiye ederim.

Nerelerde bulabilirsiniz?

Mes Bisous olarak Türkiye’deki çoğu Gizia ve GiziaGate mağazalarında yer alıyoruz. Bunun yanı sıra Six Senses Kaplankaya, Zorlu Center Collection Point, Kanyon Brandroom ve Mersin Noi Cosmetic mağazalarında da varız. Yurtdışına satışlarımız ise yeni başladı. Şimdilik İspanya, İtalya ve Çin’de satıştayız. Yakın zamanda ise Dubai ve Katar’da yer almayı planlıyoruz.