Kuğunun ışığı: Suleko- Albho

2013 yılında kurulan Suleko beni çalışma şekilleri, parfüme kattıkları sanat ve mitolojik veya sanatsal hikayelerden ilham alınan parfüm anlayışları ile heyecanlandıran bir marka. Yaklaşık 2 sene önce bir şekilde edindiğim sample kit ile parfümlerini denedikten sonra yaptığım araştırmalarımda ne kadar haklı olduğumu görmüştüm. En sonunda bu harika parfümlerden biri olan Albho’ya sahip olmanın mutluluğu içinde bu güzel parfümle ilgili düşündüklerimi paylaşmak istedim.

Albho, Kelt ve Hint mitolojisinde kuğu anlamına geliyor. Bu mitoloji ve bilinen bir çok önemli eserde kuğunun ışığın ve maneviyatın simgesi olarak görülmesi bu parfümün ilham kaynağı olmuş. Parfümü ilk sıktığımda yoğun bir okaliptüs ve yeşil bir hava ile karşılaşıyorum. Bu aşamada okaliptüs etkisinden biraz balzamik bir hisde hakim diyebilirim. Öyle bir hal ki hem yeşil hem balzamik. Başlangıçtan sonra parfüme yavaştan çam ve odunsu notalar özellikle sedir hakim olmaya başlıyor. Bu aşamada gerçekten parfüm çok keyifli bir hal alıyor benim için… Kendimi hem ferahlık hemde oturaklı bir parfüm kullandım derken buluyorum. İşte bir parfümde zaten aranan bu olmalı, parfüm özgün olmalı…. Orta notların ilerleyen aşamalarında oluşan tozlu bir yapı yeşil havayı daha modern hale getirirken hissettiğim taze baharatlarda kokuya karakter katıyor. Dip notalara geldiğimde en sevdiğim türden reçinemsi ve çok hafif tatlılık ile okaliptüsün hep derinden hakimiyeti hissediliyor. Sıcak havalarda parfüm beni memnun ederek tene yaklaşma eğilimine geçiyor.

Özetlemem gerekirse tam bir sanat ve özgünlük üzerine kurulu olsada bir o kadar da genel beğeniye uygun, kaliteli ve performanslı komplike bir parfüm çıkmış ortaya. Yayılımı ve genel kalıcılığını çok başarılı bulduğum parfüm gerçekten benden sınıfı geçti ve koleksiyonumun en güzel yerinde kendisini buldu.

Çıkış: 2013

Parfümör: Cecile Zarokian

Puanım: 9/10

Cüneyt Akçetin