Kötü Kedi Şerafettin efsanesi geri döndü

 

1

Çizgi roman dünyamızın efsane karakteri Kötü Kedi Şerafettin beyaz perdeye taşındı. Kedi Şero’nun uzun yıllardır üzerinde çalışılan animasyon filmi nihayet hazır.

Garfield’ı izlemedik dersek yalan söylemiş oluruz. Ama söz konusu Beyoğlu’nun haklı gururu Kötü Kedi Şerafettin ve Garfield kıyaslaması ne zaman yapılsa hep Şerafettin’i tuttuk. Hem de kendimizden geçercesine. Çünkü o zamanlar çocuktuk. Kedi Şero’yla beraber büyüdük. Küçükken ilgi alanımıza giren pek çok şey bugün aklımızdan çıkmış olsa bile Şero bizim için her zaman eski, samimi ama uzun zamandır denk gelemediğimiz bir arkadaşımız gibi oldu. Onu nerede görsek yüzümüzde tebessüm belirdi.

3Bülent Üstün’ün çocukken baktığı ve ölümünün ardından ondan esinlenerek çizdiği Kötü Kedi Şerafettin karakteri 1996 yılında L-Manyak dergisinde doğdu. Asabi, belalı, arıza, kavgacı ama aynı zamanda da sempatik bir tarafı olan sokak kedisi Şerafettin ve yakın çevresinin maceralarını dergi sayfalarında heyecanla okuduk. O dergileri sakladık,  tekrar tekrar okuduk. Anne gazabına uğrayan dergi arşivlerimiz çöpe atılınca bu sefer de Şero’nun kitaplarını aldık, okuduk ve fakat daha temkinli davranarak odamızın güvenli yerlerinde sakladık. Bu asabi kediyle büyüdüğümüz için onu çok benimsedik ve sevdik. Üstün’ün çocukken baktığı, kedi mizah dergileri yoluyla yıllar içinde hepimizin kedisi oldu.

2Son günlerde Şerafettin’in babası Bülent Üstün’ün Instagram hesabı üzerinden çizimler ve nesneleri birleştirdiği paylaşımları ilgiyle takip ediyor, ister istemez Üstün’ün kaleme aldığı çizgi roman karakteri Kötü Kedi Şerafettin “acaba şimdi ne yapıyordur?” diye düşünüyorduk. Çok şükür ki güzel haber geldi. İstanbul’un ağır abi kedisi, bıçkın delikanlısı, aksiyon makinası Kötü Kedi Şerafettin’in maceralarının beyaz perdeye taşınıyor! Ama yıllardır Kötü Kedi Şerafettin’in maceralarının beyaz perdeye taşınacağını duyduğumuz için heyecan yapmadık. Ta ki filmin ilk teaser’ını izleyene kadar. 2000 senesinden itibaren sinema filminin çekileceğini konuşulan  “kedilerin efendisi” nihayet karşımızda. Film bitmiş ve vizyona girmeyi bekliyor. Filmin yılan hikâyesine dönen çıkışıyla ilgili olarak Üstün bir röportajında “2000 senesinde bu iş için kolları sıvadık ama Türkiye’de animasyon konusunda teknik imkânların yetersiz olması nedeniyle iş uzadı ve içimize sinen bir şey ortaya çıkartmak istiyorduk” diyerek Şerafettin’in namına yakışacak hummalı bir çalışma için şartların olgunlaşmasını beklediğini belirtiyordu. İlk teaser’ı büyük ilgi gören ve oldukça merak uyandıran 3D animasyon filminde Şerafettin’i Uğur Yücel, Misket’i ise Demet Evgar seslendiriyor. Seslendirme kadrosunda ayrıca Okan Yalabık, Ayşen Gruda, Güven Kıraç, Ahmet Mümtaz Taylan, Gökçe Özyol, Cezmi Baskın ve Yekta Kopan gibi isimler de yer alıyor.

Umarız yıllardır dört gözle beklediğimiz Kötü Kedi Şerafettin filmi vizyona girdikten sonra Şero’nun hem yeni maceralarını okuruz hem de Harry Potter misali devam filmlerini seyrederiz.

Ali Mert Alan

Bu yazı Skyroad dergisinde yayınlanmıştır.