KOKU HAKKINDA BİRKAÇ ŞEY

Ankara’da 16-17-18 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenen Vedat Ozan ile Koku Temel Eğitimi’ndeydim. Ben kalben Ankaralı olduğum için, Vedat Ozan’ın şehrime gelmesine çok sevindim ve bu etkinliği kaçırmadım. Kendisine bu güzel eğitim için tekrar teşekkür ederim.

Vedat Ozan uzun yıllar koku duyusu ile çalışmalar yapan ve bu çalışmalarını bizlere yazıları, radyo programları, videolarıyla -diyardan diyara gezdirerek- aktaran koku uzmanı; yani kısaca kokuya ilgi duyuyorsanız, kendisine bir şekilde uğramadan ilginizi derinleştirmeniz zor. Ankara’da eğitim olduğunu öğrenince, Vedat Ozan’ın kokuyu temel alarak yazdığı -Türkçe bulabileceğiniz en geniş koku kaynağı dört ciltlik Kokular, Parfümler, Kültürler ve Lezzetler başlıklı- kitaplarını bu vesileyle imzalatmak için sırtladım ve eğitimin yolunu tuttum. Bu üç gün nasıl bu kadar hızlı geçti, hala beni hayrete düşürüyor.

Eğitime; kokunun ilkel bir duyu olsa da, en az diğer duyularımız -görme, işitme, tat alma, dokunma- kadar önemli bir duyu olduğuna değinerek başladık. Koku algısının temellerinden girdik, bazen kokunun boğazımızda yaptığı düğümlenmeyle, bazen dudaklarımızda yarattığı gülümsemeyle geçmişe köprüsü hafızadan çıktık. İlk gün teorik ağırlığıyla koku okyanusuna hızlı bir dalış yapsak da, ıhlamurlu madlen kek ikramıyla kayıp zamanın izini sürmeyi de ihmal etmedik. Sonraki günler teorik bilgilerin yanına koku duyumuzu daha da çalıştırdık, miskler, amberler kokladık, biraz da marka algısına değinerek üçüncü güne ve eğitimin assolisti parfümlere selam verdik. Son günümüzde Jean Patou Joy, Robert Piguet Bandit, Dior Miss Dior gibi günümüzde ulaşılabilirliği çok zor olan parfümlerle tanışmanın yanı sıra, sofraya oturduk ve lezzet, tat, aroma kavramlarından bahsettik. Yediklerimizin koku duyusu olmadan tatlı, tuzlu, acı, umami, ekşi olarak kaldığını ancak retronazal koku duyusuyla beraber lezzete dönüştüğünü deneylerle gördük.

Ben bu noktada diğer katılımcı arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Farklı uzmanlıkların kokuya farklı bakış açılarıyla birleşmesiyle yaptığımız keyifli sohbetlerimiz, eğitimle ilgili hafızamın ayrılmaz bir parçası oldu benim için. Esra Çelikbaş’a da emeklerinden dolayı teşekkür ederim. O olmasa, muhtemelen şehir dışında böyle bir eğitim olmayacaktı. Neyse daha fazla yazım ödül konuşmasına dönüşmeden, ben son paragrafa geçeyim.

Vedat Ozan’ı yıllardır takip ediyordum ancak bir kez daha, hayatı ne kadar dolu yaşadığına şahit oldum. Benim için bir koku eğitiminden öte kendisi, engin bilgi birikimi ve tecrübeleriyle, hayatın tadını -pardon lezzetini- almak için aralayacağım kapılara ışık tuttu. Eğer siz de bahçenizi ekip biçmek isterseniz, ‘Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?’ münazarasının sahte ikilemini bir kenara bırakıp, hayatınıza yeni bir deneyim katmak isterseniz, Koku Temel Eğitimi’nin şubatta Antalya’da yapılacağını öğrendim. Katılmak isteyenler Esra Çelikbaş (Tel: 0530 310 8710) ile iletişime geçebilir. Şimdiden keyifli yolculuklar dilerim.

parfumperver