History

Bugünkü yazımızın misafiri yeni markalardan biri olan History’nin parfümleri… History ilk olarak 5 parfümlük bir koleksiyonla piyasaya çıkmaya karar vermiş. Parfümlerin isimleri Swiss Praline, Spanish Carnation, Colombian Cacao, Swedish Forest ve Mexican Cactus. Parfümler puro kutularını andıran ahşap kutuların içinde satılıyor.

SWISS PRALINE

Parfüm, gourmand sevenler için yapılmış. Açılışında net şekilde hissedilen pralin ve rom notalarının verdiği yumuşak ama bir o kadar yoğun bir tatlılık ve içkimsi bir hava var. Koku açıldıkça tarçın, tonka fasülyesi ve sandal ağacı kendini hissettirip “gourmand parfüm” iddiasının hakkını veriyor. Deneyenler Angels Share’e benzetiyor fakat ben denemediğim için bir şey diyemiyorum. Bana hitap eden bir parfüm değil fakat bu tarz kokuları seviyorsanız bunu sevmemeniz için bir sebep yok.

SPANISH CARNATION

Açılışını deneyenlerin hatırlayacağı Rosendo Mateu No 5 gibi plastik kokusuna benzer ama alttan alttan hissedilen bir tatlılıkla yapıyor. Açılışındaki yoğun hava geçtikten sonra karanfil, vanilya ve sonlara doğru az da olsa hissedilen amber kokuya tamamen hakim oluyor. Serideki en beğendiğim parfüm bu oldu. Sıradan kokulardan sıkılıp farklı ve güzel kokmak isteyenler şans verebilirler.

SWEDISH FOREST

Odunsu kokulardan hoşlananlar için farklı bir çalışma… Parfüm yanmış ve kül haline gelmiş odun gibi kokuyor. Rahatsız edici mi? Hayır, değil. Biraz zaman geçtikten sonra yeşilliklerde hissediliyor. Farklı ve oldukça maskülen bir parfüm. Performans da gayet iyi.

MEXICAN CACTUS

Bol yeşillik ve meyvelerden gelen hafif bir tatlılık. Buruk, sulu yeşil bir havası var parfümün. Kaktüs ve tropikal meyvelerin harmanından farklı ve performanslı bir parfüm çıkmış.

COLOMBIAN CACAO

Serideki en tekdüze koku bu geldi bana. Kakao kullanımı Merchant of Venice Rococo’daki gibi toz kakao gibi değil de daha aromatik meyvemsi olarak kullanılmış. Kullandığınız süre boyunca da fazla değişime uğramadan bu şekilde kokmaya devam ediyor.

Adem Erbay