Etienne de Swardt: Yıkıcı kavramlar ve beklenmedik senaryoları seviyorum

 

bandeau_composition_parfums_2013

Kendisini Goethe ve Victor Hugo’nun çocuğu gibi gören Etienne de Swardt kısa bir süre önce İstanbul’daydı. Onunla sizler için sohbet ettik.

‘Etat Libre d’Orange’ alışılmışın dışında bir parfüm markası. Ezber bozan, şaşırtan işlere imza atıyor. Markanın kurucusu Etienne de Swardt’ta oldukça ilginç biri.  Onun mottosu ‘Tehlikeli adamlar, tehlikeli parfümler’ yaparlar. Pek çok parfüm markası ürünleriyle insanlara özel olmayı vaat ederken Swardt, sınırlarda gezindiğini söylüyor. Ürettikleriyle insanları eğlenceye davet ediyor ve yolculuğunu anlatmaya başlıyor;

GÜNEY YARIMKÜRE ÇOCUĞUYUM

Ben kesinlikle bir güney yarımküre çocuğuyum. Ama bir şekilde Güney Pasifik’teki tropik adamdan çok uzaklarda Paris bataklığımda kayboldum. Sık sık kendimi bu tatlı nostaljik cennetle besliyorum. Oraya gidiyorum ama sana özlenen yerleri arayıp duran derin düşüncelere dalmış biri olduğumu söyleyemem. Burada kendi adıma hoşnutluk dediğimiz yırtıcı bir felsefe geliştirdim. Evet,  göz alıcı insanların kargaşasını, hareketlerini ve bir ailenin güzelliğini barındıran Paris’te tatmin olacağımı düşünüyorum.

etienne_de_swardt_2_2013_0

Etienne de Swardt

KÖPEKLER İÇİN PARFÜM BİR BAŞKALDIRIYDI

En son LVMH’da işimde daha çok parfüm ve kozmetik ürünler için hikâyeler ve konseptler üretiyordum. Yıkıcı kavramlar ve beklenmedik senaryoları seviyorum. Bu nedenle Louis Vuitton’a insanlar için değil de köpekler için bir parfüm yaratmak konusunda bir öneride bulundum! Bu bakış açısı onların da hoşuna gitti ama bunun üzerine gitmeme kararı aldılar. Bu kararın arkasında şirket prestiji gibi önemli bir neden vardı. İşte ondan sonra bu grubu bırakıp kendi şirketimi kurma kararı aldım. 2000’de bağış topladım ve Saks, Isetan, Sephora, Galeries Lafayettes gibi seçkin parfüm kanalları aracılığıyla ‘Oh My Dog!’ piyasaya sürüldü… Bu bir başkaldırıydı. Ben samimi ve nitelikli olmayı amaçlıyorum. Parfüm yapıcılarından tüketicilere kadar duyguyu ateşlediğin sürece başkaldırıyı seviyorum. Evet, duygu ve samimiyet benim mottom (gülüyor).

TABULARDAN UZAĞIZ

Etat Libre d’Orange tabulardan uzak,  herkesi kapsarken, çoğu marka kişiye özel olduklarını söylemeyi çok sever. Biz sınırlarda geziniriz ve Fransızca tabirle tüm vatansızları aramıza davet ederiz. Herkesle konuşuruz. Biz yırtık bir tür eğlence diyarıyız ve seçici olduğumuz tek şey var o da formülasyonun kalitesi. Parfümle ilgili olduğumuz kadar şiirle de ilgiliyiz. Formülasyonun ötesinde kullanıcılarımıza kelimelerde veriyoruz.

TİLDA SWİNTON ÇOK İÇTEN BİRİ

Like_ThisTilda Swinton, bizi daha önceden biliyor ve takip ediyordu. Bizdeki özgür ruhu, ‘bir duruşu olan parfümleri’ sevmişti. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki o çok içten ve hoş birisi. Ayrıca markamız içinde ilginç bir tipti. Mathilde Bijaoui’yle beraber 10 koklama seansı gerçekleştirdiler, zencefile bir yolculuk, ölümsüz çiçek, güve otu, havuç tohumu… Basitlik, sadelik ve içtenlik Tilda ile birlikte geçen zamanımızın tanımıydı. Bir kokunun kod adı ölümsüz zencefildi ve sonra Tilda bunun yerine bir tür neşeye ve yaşamın güzelliğine övgü anlamında ‘Like This’ adını önerdi. O bize güzel isimlerle birlikte aynı zamanda ürüne iliştirilmiş şiiri de kendi sesinden okuduğu efsane bir kayıt bıraktı.

 

Ali Mert Alan