Ceylan Ertem: Şairlere aşığım

ceylan ertem 1

Kendi içinde esrarengiz ama sahnede bir o kadar aleni ve biz olan, isyanını müziğiyle dile getiren, dinledikçe ‘ keşke hep isyan etse ‘ dedirten, kendine özgü, bize özgür fiilimsi kadına  Ceylan Ertem‘i sorduk…

 

Dinleyicilerinizde ‘ Ceylan Ertem özgünlüğü ‘ diye bir algı oluştu. Size özel bir hayran kitleniz olduğunu düşünüyor musunuz ?

Öfkeleri, neşeleri, ekonomik seviyeleri, sosyal konumları, siyasi görüşleri, elbiseleri, saç renkleri, dertleri… her şeyleriyle başkalar. Birbirine benzemeyen yüzlerce insan aynı şarkıyı mırıldanıyor. Dans ediyorlar, gözleri doluyor. Bu dünyanın en özel bağı bana göre. Bana özel hayran kitlem var mı bilmiyorum, sürekli takipte olan, şairlere olan sevgimden vejetaryenliğime dek beni tanıyan bir tayfa var, onlara sevgilerimi iletiyorum. Ben o geceki beraberlik anlarına, aynı anda aynı diyarda oluşumuza bakıyorum, bu beni yükseltiyor ve bana yetiyor.

Ceylan Ertem

Üçüncü solo albümünüz Amansız Gücenik ‘ te diğer iki albümünüzden farklı olarak, bir çok müzisyenin şarkı sözlerini kullandınız. Dördüncü solo albümünüz de bu şekilde bir çalışmanın eseri mi olacak ?

Amansız Gücenik’in böyle kolektif bir şekilde ilerleyeceğini planlamadığım gibi bundan sonrakini de planlamıyorum. O dönem arkadaşlarım kendi gönüllerinden koparak bana şarkılarını, sözlerini ya da bestelerini gönderdiler, benim böyle bir talebim olmadı. Ama ne güzel oldu. Çok mutlu hissettim. Bundan sonra neler olur bilmiyorum ama başkalarının yazdığı sözleri söylemek daha zor ve cesaret gerektiriyor çoğu zaman.

Bir çok röportajınızda şiirin sizin için öneminden ve etkileşimlerden bahsediyorsunuz. Bu durumu albümlerinize de yansıtıyorsunuz. Müzik kompozisyonlarınızı oluştururken şiirden beslendiğinizi söyleyebiliriz miyiz ?

Her şiirin müziği var bana göre, her müziğin de şiiri. Şairlere aşığım. Şiir ve müzik birbirine bağımlılar gibi hissediyorum. Ama şarkı yazarken beslendiğim onlarca durum, his, ‘şey’ var. Bazen yerde debelenen ters dönmüş bir böcek de bana şarkı yazdırabiliyor.

Mabel Matiz’ le yapmış olduğunuz ‘ Kör Heves ‘ isimli single çalışmanız  güzel tepkiler almıştı. Mabel Matiz’ le ya da başka bir sanatçıyla; mesela Yıldız Tilbe ile bir single çalışması düşünür müsünüz ?

Mabel’le olan düet çok kendiliğinden gelişmişti. Mabel Kör Heves’i Amansız Gücenik için yazmıştı ama biz sonrasında Mabel ile sabırsızlandık ve hemen kaydetmek istedik. Evet çok sevildi o birliktelik. Umarım hayat uzundur ve bir kez daha beraber şarkı söyleriz, neden olmasın. Yıldız abla ise bir kadınla düet yapmanın mantıksız olduğunu düşünüyor. Ben bir aşk şarkısı değil de, abla – kız muhabbetli bir şarkı yazıp ‘Yıldız abla gel beraber söyleyelim. ’ diyebilirim. Belki olur… Düet seviyorum. Daha çok düet duyabilirsiniz benden.

Müzik tarihinde yer etmiş birçok şarkıyı kendi tarzınızla yorumladınız ve çok sevildi. Cover albümü yapmak gibi bir planınız var mı ?

Bir buçuk yıl evvel bir cover albümü kaydettik, sanıyorum ki 2016 yılı içerisinde yayınlanacak.

Şarkı söylerken bizim için sahnede, kendiniz için ise o an sanki başka bir dünyadaymışsınız gibi bir izleminiz var. Mesela ‘ Son Bakış ‘ şarkısını söylerken farklı bir dünyadan sesleniyor gibisiniz.

Bu soru çok soruldu ama cevabı bende yok 🙂 Ben de sonradan kendimi seyrettiğimde şaşırıyorum. Ama ne güzel, hayatta beni benden alan, öylesi devinmemi, değişmemi sağlayan, haz aldığım an’lar içerisindeyim çoğu kez.

Son olarak, bir sahnenizde dövmelerinizden bahsetmiştiniz. Her dövmenizin de şarkılarınız gibi ayrı hikayeleri var mı ? Yoksa dövmeleriniz birbirleriyle bağlantılı bir bütünlük içinde mi ?

Aaaa dövmelerimden mi bahsettim! Hahahahahah. Hatırlamıyorum hiç. Hikayeleri var elbette. Bütünlük içinde değiller. Bazıları sevdiğim kadın müzisyenlerin şarkı sözleri, bazıları sevdiğim desenler, bazıları o dönem aklımı kurcalayan kelimeler…

Röportaj: Büşra Öklük