Beni daha cesur ve umursamaz hissettiren parfümler

Hoşbuldum Filhakikat!

Uzun ve birbirine fazlasıyla benzeyen dokuz koca ayın sonuna yetmezmiş gibi yılın da son ayına gelmişken üzerimdeki tozları silkelemeye geldim. Hazırsak beklentilerimin bu süreçte nasıl değiştiğini bir solukta anlatmaya geldim.

Geçenlerde sevdiğim bir parfüm blogger arkadaşımla konuşurken (yüz yüze değil elbette yine sosyal medya üzerinden..) istemsizce ve belki de biraz içgüdüsel bir tepkiyle parfüm kullanma sebebimin fazlasıyla bencil bir motivasyondan geldiğini fark ettim. Genel beğeniye ister uygun olsun ister olmasın, hiçbir parfümü etrafımdakiler “ne düşünür?”, “nasıl bir izlenim edinir?” düşüncesiyle seçmediğimi tekrar keşfettim. Konu üzerinde biraz daha konuştukça pandemi süreciyle beraber bu düşüncelerin biraz bilinçli biraz bilinçsizce daha da güçlendiğini son dönemdeki parfüm alışverişlerime bakarak rahatlıkla söyleyebilirim. (Listeyi ve kısa yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.) Ne de olsa günümün çok sınırlı bir parçasını dışarıda geçirirken üstelik etrafımdakiler maske kullanırken parfüm kullanımım çok daha içe dönük ve bireysel motivasyonlardan tetikleniyor.

Bu değişim, yanlış anlamayın bu süreçte beni olumlu etkiledi. Birçok anlamda daha sınırlı ve kurallara bağlı hale gelen günlük hayatımda kendimi özgür hissettiğim nadir anlar -elbette şaşırtıcı diyemeyeceğim şekilde- günlük parfüm seçimlerimi gerçekleştirdiğim dakikalardan başkası da değildi.

Gelelim beni biraz daha cesur ve umursamaz hissettiren o listeye,

Serge Lutens – Fille en Aiguilles

Sosyal mesafe bir parfüm olsaydı Fille en Aiguilles olurdu herhalde, çam ve tütsünün yarattığı bu soğukluk, özgüven tazelerken sıcak ve oryantal parfümlerin tam tersi bir etki yaratıyor. Tene yakın duruşuyla ve yüksek performansıyla “Senin için burdayım! Başkaları ancak sen istersen beni keşfedebilir!” diyor.

Tauer – Incense Extreme

Odunsu notalarla tütsüyü daha çarpıcı hale getiren Andy Tauer, ekstrem tütsünün süsen kökü ve sedirle ne kadar soluk kesici ancak boğuculuktan uzak olabileceğini gösteriyor. “Maskeyle bile beni hissedecekler, benzemem kimselere” diyen Incense Extreme, kullandıkça Tauer’in keskin zekasını hissettiğiniz parfümlerinden.

Amouage – Memoir Woman

Bazen birilerini neden sevdiğimi sorduklarında cevap veremem, çoğumuzun da böyle olduğunu biliyorum. Öyle olduğu içindir genelde cevap, Memoir da tam olarak böyle benim için. Tanımladıkça eksik kalan, anlattıkça kavranamayan.. Laden reçinesi, aselbent ağacı, pelin otu, kunduz yağı ve içeriğindeki diğer notalarla Amouage ruhun hissedilirken sen “Ben olduğum gibiyim! Ne eksik ne fazla!” dediğin her an kendimi bir kez daha kollarında buluyorum..

Ben geldim Filhakikat! Biraz dağınık ama nihayet tozlarından arınmış!

Ece Erpek