Atelier Des Ors: Ayın görkemli ışığı

Bugün menüde Atelier Des Ors’un ilhamını Ay’ın karanlıkta yaydığı görkemli ışıktan alan Lune Feline ve Lune Feline Exrait parfümleri var.

Fransız Atelier Des Ors’le tanışmam markanın şişelerine olan merakımla başladı. İçinde altın parçacıkları barındıran parfümlere hayranlık duyduğum söylenemez. Ama markanın anlatımı bende bu hissi uyandırdı. “Sonsuzluk arayışını simgeleyen altının yıldız kökenleriyle olan ruhsal bağlantısını kullanıyoruz ve her kokuya bu yıldız tozundan bir tutam ekliyoruz.” demişler. Lune Feline bütün hatlarıyla dumanlı bir vanilya parfümü… Bir şömine düşünün, içine yeni atılan odunların hışırtı seslerinin ve o dumanın etrafı kapladığını. Yanına bir kase vanilya çubuğu konulduğunu ve kasenin giderek ısındığını hayal edin. O ortam kesinlikle Lune Feline gibi kokardı. Nota listesi kabarık olsa bile ben tarçın, peru balsamı, sedir ve vanilya dörtlüsünü çok yoğun hissediyorum. Açılışından sonuna kadar vanilyalı odunsu hava hep devam ediyor. Vanilyasının kalitesi ise müthiş. Kalıcılığı iyi olsa bile hissedilirlik konusunda beni tatmin etmedi.

Exrait’e gelirsek ben bu iki parfümden birini alacak olsam onu alırdım. Daha odunsu ve dumanlı ama daha yumuşak bir vanilyaya sahip. Performans açısından Extrait, klasiğinden çok önde. Kendini çok güzel hissettiriyor. Daha yağlı bir yapısı olduğunu da ekleyeyim. Bu versiyona özel bir sürü şişe tasarımı yapılmış. Hepsine bayıldım. Lune Feline kokladığım en güzel vanilya parfümlerinden biri… Unisex kullanıma gayet uygun. Siyah bir elbise veya takımla müthiş uyum yakalayacaktır.

Yahya Türkmen