Ars Longa: bir radyo gibi, değişik frekanslarla dolu bir albüm hazırlıyoruz 

“Ars Longa”, unutulan değil, aklımızın kancalarına takılan, yıllar geçse de dinleyeceğimiz şarkılara imza atan bir topluluk. Kısa bir süre önce de bu şarkılara “Yüreğim İmparator”u eklediler. Gruptan Sinan Çulhaoğlu ve Berat İşçioğlu’yla  yeni single’ları ve üzerinde çalıştıkları “Hayalet Radyo” isimli albümlerini konuştuk.   

2005 yılından beri müzik yapıyorsunuz ama ilk albümünüz 2015 yılında çıktı. Şimdi de yeni single’ınız “Yüreğim İmparator”la dinleyicinin karşısındasınız. Siz “Hadi albüm yapalım, arayı çok açtık” kafasında bir topluluk değilsiniz. İçinizden gelen ses doğrultusunda albüm için “Hadi başlayalım, kayda girelim” der gibisiniz…

Berat İşçioğlu: “Günler”in hazırlanıp yayınlanması o kadar uzun sürdü ki, dinleyici için yeni bir albüm olsa da bizim için eski bir albüm olmuştu.  Ama yeni albümümüz “Hayalet Radyo”nun çalışmalarına başladığımız dönemde “arayı çok açtık” dememiz biraz garip olur. Zira ilk albümümüzün yayınlanmasının üzerinden yaklaşık bir yıl kadar kısa bir süre geçmişti.  Yakın dönemde ise yeni şarkılar ve düzenlemeler yapmıştık, “Ee hadi o zaman” diyerek yeni albümün ön prodüksiyonuna başladık.   

“Yüreğim İmparator” nasıl bir ruh dünyasına davet ediyor dinleyeni?

Sinan Çulhaoğlu: Herkesin kendi kişisel dünyasında muzaffer ve mağrur hissedebildiği alanlar vardır. Mesela belki çok fakirsinizdir ama çok seviyor ve seviliyorsunuzdur dünya umurunuzda değildir. Belki çirkinsinizdir ama matematik dersinde rakipsizsinizdir. İmparator işte öyle bir ruh halinin şarkısı. Ben dinlerken halay çekiyorum ara sıra.


“Yüreğim İmparator”la ilgili olarak Nekropsi, Atilla Özdemiroğlu, Michael Jackson, The Beach Boys gibi birbirinden farklı tarzlarda müzisyenlere selam çakıyorsunuz. Peki, yeniden yorumlamak isteseniz Michael Jackson ya da The Beach Boys’un hangi şarkısını yorumlamak isterdiniz?

Sinan: Michael Jackson’dan “Wanna Be Startin’ Somethin”in enerjisi harika, düzenleme hem görkemli hem de sade… Bir rock grubu rahatlıkla çalabilir. The Beach Boys’dan “Heroes and Villains” da öyle… Hatta bazen “mesela böyle bir şarkıyla geri dönüyormuşuz, hiç kimse beğenmiyormuş ama biz hiç bozuntuya vermiyormuşuz” diye yürürken hayal kurarak dinlediğim bir parçadır.

Berat: Micheal Jackson’ın Thriller albümünü baştan sona yorumlamak isterdim ama bir şarkı hakkımız varsa, “Wanna Be Startin’ Somethin” olurdu herhalde. Nedeni ise; bence şarkı çok uzun, bizimki daha kısa olurdu (gülüyor). Şaka bir yana, şarkının gergin ama eğlenceli bir beat’i var, çalması basit gibi gözükse de o groove’u vermek pek kolay iş değil ve katmanları çok havalı.

“Yüreğim İmparator” plak formatında basıldı. Yeni albümünüzde plak formatında satışa sunulacak mı?  

Sinan: Sanırım albümün ticari başarısına bağlı olarak basılabilir. Plak ve özellikle kaset, şarkı atlamanın zorluğuyla, albüm geleneğine daha uygun formatlar. Yine de Hayalet Radyo’nun hem dijital hem de basılı formatlara uygun bir albüm olduğunu söyleyebilirim çünkü farklı tellerden çalsa da bir bütünlüğe sahip.

Berat: 90’larda birçok efsaneyi kasetten dinleme şansına sahip olmuş insanlar olarak müziği analog dinleyebilmenin kıymetini iyi biliyoruz. Plak formatının ise son yıllarda tekrar yaygınlaşması sevindirici. Belki kayıtlar artık analog olmuyor ya da istenilse de olamıyor ama plağın çok büyük bir geçmişi var ve müziği dinleyebileceğiniz en kaliteli format. Bu yüzden “Yüreğim İmparator”un plak olarak basılması bizi çok heyecanlandırdı, umarız aynısı yeni albümümüz için de olur. 

Single sonrası yeni albümünüz “Hayalet Radyo”yu yayınlayacaksınız. Albümü biraz anlatır mısınız? Sizin hayalet radyonuzda neler çalacak?

Sinan: Tıpkı bir radyo gibi, değişik frekanslar ve değişik hissiyatlarla dolu bir albüm hazırlıyoruz.  

Berat: Çok fazla anlatıp sürprizi kaçırmayalım…

AdChoices