Alfahanne’den Kara kıyamet senfonisi

10425165_816029425081884_7668469319306262448_n

Bu sene Şubat ayında Dark Essence Records’dan Alfapokalyps aldı ilk stüdyo albümünüzü çıkardınız. Medyadan ve fanlardan gelen tepkiler nasıldı?

Albüme tepkiler oldukça iyiydi. Medyanın ve fanların iyi müziğin nasıl duyulması gerektiği hakkında bizimle aynı fikri paylaşmalarından dolayı çok mutluyuz.

Müziğinizde black metal’i klasik rock, punk ve goth etkilenimlerle birleştiriyorsunuz ki böyle bir buluşmada Darkthrone’dan Kent’e kadar izler bulunuyor. Bu sıra dışı proje nasıl yaşam buldu? Dinleyiciler Alfahanne’nin müziğinden neler beklemeli size göre?

Karşılarında Alfahanne’nin %100 tatmin olarak yaptığı bir müzik var. Müzik türleri üzerine çok fazla kafa yormuyoruz. Güzel duyulduğunu düşündüğümüz şeyi çalıyoruz ve bir araya geldiğimizde içimizden ne geliyorsa müziğimizde ortaya çıkan şey o oluyor.

Alfapokalyps albümünde Shining’den Niklas Kvarforth, Taake’den Hoest, Helheim’den Vgandr farklı parçalarda vokallerde eşlik ediyor. Bu müzisyenlerle nasıl bir araya geldiniz ve kayıt süreci nasıl geçti?

Niklas ile iyi bir arkadaşlığımız var dolayısıyla albümde misafir müzisyen olarak yer alması kendiliğinden oldu. Daha sonra Hoest ve Vgandr’ın Alfahanne fanı olduğunu öğrendik ve onlardan albümde vokallerde eşlik etmelerini istedik, onlar da kabul etti. Sonuç oldukça tatmin ediciydi. Kayıt süreci albümün geri kalanı gibi kolay ve hızlı oldu. Canlı çalıyor gibi bir his yakalamak istedik.

IMG_20130817_190347Alfahanne yeni albümün tanıtım turnesine çoktan başladı diye biliyoruz, değil mi? Hangi konser ya da festivallerde yer alıyorsunuz bu sene?

Şimdiye kadar birçok konserde çaldık ve bu yaz ve sonbahar boyunca festivallerde ve kulüp konserlerinde çalmaya devam edeceğiz. Bunlardan bahsetmeye değer olanları Norveç’te Tons of Rock ve Öya Festivalleri, İsveç’te Gamrocken ve Mörkaste Småland festivalleri, ayrıca Eylül’de Norveç Oslo’da, Kasım’da Finlandiya Helsinki’de de birer konserimiz olacak. Yakın gelecekte daha fazla canlı şova çıkacağımıza dair yüksek beklentilerimiz var.

Alfahanne’nin canlı şovları nasıl geçiyor? Sahne kostümlerinizdeki stoner imaj bana çok sevdiğim gruplardan biri olan Chrome Division’ı hatırlatıyor. Alfahanne’nin sahnedeki duruşu ve imajı hakkında ne söylemek istersiniz?

Sahneye ne için çıkıyorsak orada onu gerçek kılmaya çalışıyoruz. İyi müzik icra etmek ve bu müziğin hak ettiği duruşu sağlamak. İçimizdeki şeyleri ortaya çıkarmak için bir sürü saçmalık yapmaya ihtiyaç duymuyoruz. Sahnedeki dört grup elemanıyla kendimizi yeterince tamamlanmış hissediyoruz.

Şarkı sözleriniz İsveççe, o halde müziğiniz arkasında yatan konsept nedir kısaca özetler misin? Sözlerinizi İsveççe yazmaya devam edecek misiniz?

Ana konsept FUCK THE WORLD. Albüm sahte dünyanın illüzyonlarını alaşağı etmek ve alfapokalyptic (*çev. notu: kıyameti başlatan) bir bakış açısı getirmekle alakalı. Alfahanne İsveççe sözler yazmaya devam edecek.

Alfa3

Söz konusu ideoloji olduğunda da black metal pek çok alt kola ayrılıyor. Bu satanik etkilenim altında bir tür spiritüalizm, din-karşıtlığı, antik inanç & ritüellere duyulan özlemin kendini gösterdiği paganizm, nasyonal sosyalist politik bir yaklaşım ya da mizantropi olabiliyor. Alfahanne’nin black metal ideolojilerine yaklaşımı nasıldır?

Alfahanne bir black metal grubu değil ve biz dindar bir grup değiliz. Yaşamlarımıza dâhil olan satanik bir ideoloji var, aslında tam anlamıyla kendi yolunda giden ve kendi özgün iradesi olan insanlarız.

Kapak çiziminden bahseder misiniz? Bu çizimin arkasında yatan hikâye nedir? Ya da maskulen bir imaj olarak mı kullanıldı?

Kapak müziğimizin ve sözlerimizin bir yansıması-aslında Alfahanne’nin tüm konsepti. Bu kurt Alfapokalyps’i getiren ve illüzyonu yok eden bir sembol.

Alfahanne vokalisti Pehr Skjoldhammer aynı zamanda bir dövme sanatçısı. Ne tarz dövmeler yapıyor ve daha önce herhangi bir rock/metal müzisyenine dövme yaptı mı?

Pehr Skjoldhammer oldukça yetenekli bir dövme sanatçısıdır. Bununla birlikte Shininig’den Niklas Kvarforth’a yaptığı bir dövme bulunuyor.

Alfahanne’de ya da kendi kişisel yaşamlarınızdan ilham aldığınız/etkilendiğiniz uluslararası ya da İskandinavya’ya özgü edebi eserler, yazarlar var mı?

Alfahanne ile özel olarak bağlantılı edebi referanslarımız yok. Şarkı sözlerimiz etrafımızı saran sahte, çürümüş toplumun bir sonucu.

İsveç’i Göteborg, Halmstad ya da Stockholm orijinli gruplarla biliyoruz daha çok. Alfahanne ise Eskilstuna’dan bir grup. Peki, Eskilstuna’da metal camiası ve gündelik hayat nasıl?

Metal camiasını düşününce buradan fazla grup bilmiyorum. Önceden kayda değer bir kaç tane vardı. Gündelik hayat ise herhangi bir yer kadar aptallık görebileceğiniz ve boku çıkmış dünyayı temsil etmek için mükemmel bir yer.

Black metal’in bugünkü durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu müzik türünün içinde misiniz ya da ne tarz müzikleri dinlemeye değer buluyorsunuz?

Biz hepimiz black metal dinliyoruz. Buna rağmen 80’lerin synth rock camiasında bulabileceğiniz karanlık duygunun yanından geçebilen black metal gruplarının sayısı çok az.

Türkiye hakkında neler biliyorsunuz? Buradaki metal camiası hakkında neler duydunuz?

Türkiye’deki metal camiası hakkında çok fazla bir şey bilmiyoruz. Sanıyoruz ki herhangi bir yer gibidir… Düşük kalitede bir sürü grup ve bu işin nasıl iyi yapılacağını bilen bir avuç grup.

Filhakikat.net’in Türk okuyucuları için son sözlerinizi ve dileklerinizi paylaşın lütfen. Röportaj için teşekkürler.

Alfa Deathcult’ı destekleyen herkese teşekkürler. Albümümüzü aldığınıza emin olun ve en yakın zamanda size bu hastalığı canlı bir şekilde ulaştırmayı umut ediyoruz.

https://www.facebook.com/alfahanneofficial

Zeynep Çolakoğlu