yeni yılın koku trendlerini konuştuk

Her alanda olduğu gibi parfüm dünyasında markalar arasındaki rekabet, tüketicinin ilgisini çekme arzusu her zamankinden daha yoğun. Bizde ülkemizde parfüm ve kozmetik dünyasına hakim bu işin ehli isimlere ne tip kokuların önümüzdeki dönemde daha çok ilgi çekeceğini sorduk.

 

img-20160418-wa0008aaKendini özel hissetme trendi devam edecek

Naz Saner

Te-ha Niş Markalar Müdürü

Son yıllarda ismini daha sık duyar olduğumuz “niş parfümler” günümüzün yükselen trendi. Parfüm tutkunlarının farklılık arayışıyla gitgide daha da yaygınlaşan niş parfümler, yaratılış bakımından farklı dinamiklere sahip. Kalite ve yaratıcılık odaklı, parfümörünün özgürce tüm maharetlerini sergileyebildiği, bir sanat eseri niteliğinde sunulan parfümler,  selektif parfümlerden çok farklı bir dünya sunuyor.

Günümüzde niş parfümler yaygınlaştıkça, selektif markalar niş seriler, niş markalarsa özel yapım koleksiyonlar sunmaya başladılar. Bundan böyle trend “kendini özel hissetmek”ten yana. Artık eşsiz duygular, hikayeler ve bireysellik ön planda. Geleceğin parfümleri, her yönü ile kişiselleştirilmiş parfümler.

 

filhakikat_turkiyenin-nis-parfum-misyoneri-la-deesse-1024x682Kişiye özel kokular

 Gamze Ulucan

 La Deesse Kurucu Ortağı

Dünya’da her alanda trend olan ‘Sen özelsin!’ ‘Sen farklısın!’ sloganları insanları ‘kendine özel’ koku aramaya yönlendiriyor. Eskiden beri parfüm kullanıcılarını cezbeden etkenler kokudan ziyade moda markalarının bir ürünü almak ve ona sahip olduğu için kendini iyi hissetmek iken şimdilerde moda akımlarında da olduğu gibi az bulunan ve kendisi ile özdeşleştirebileceği ürünleri tercih ediyorlar. Bu sebeple son yıllarda niş parfüm diye adlandırdığımız segment, moda markalarının parfümlerinden oldukça fazla kullanıcı çalmaya başladı. Bu trendin kısa sürede bitmeyeceğini öngören bazı moda markaları bir üst segmentler çıkarmaya başladılar. Burada Armani Privé serisi en iyi örneklerden biri olacaktır. Kullanıcılara herkesin kullandığı kokular dışında bir alternatif sunmaya çalışan markalar her geçen gün artarak devam edecektir. Bunun yanısıra bazı büyük firmalar -L’oreal, Estee Lauder, LVMH gibi- hali hazırda kendilerini ispatlamış niş parfüm markalarını kendi portföylerine katarak ileride yükselerek devam eden bu trendin selective markette oluşturabileceği zararları karşılamak için kendilerini güvence almaya başladılar bile.

 

img_20160420_114851ODUNSU DERİ VE TATLI NOTALAR

Koray Sevinç

Parfüm Bloggerı- http://parfumhikayeleri.com/

İnternetin yayılmasıyla birlikte hızı artarak değişen moda ve trendler, parfüm tercihlerini de etkiliyor. Özellikle niş parfüm pazarında daha önce hiç denenmemiş örnekler parfüm severlerin ilgisini çekiyor. Eskiden popüler olmamasına rağmen öd ağacının hem batı hem de doğu kültürünü yansıtan tasarımları günümüzde oldukça ilgi görüyor. Bu nedenle moda evleri ve niş parfüm markaları bu nota üzerinde ilerliyor. Erkeklerin vazgeçemediği ferah-maskülen akorlar yerini tatlı, deri ve odun kokularına bırakırken, kadınlar ise odunsu ve maskülen parfümlere yöneliyor. Bu nedenle önümüzdeki günlerde parfüm seçimlerinin odunsu, deri ve tatlı notalar üzerine yoğunlaşacağını düşünüyorum.

 

img_7326KOZMETİK DÜNYASININ MÜCEVHERLERİ

Bülent Uzel

Uzay Exclusive

Günümüzde parfümler, kozmetik dünyasının mücevheri haline geldi. Ama bir parfümün mücevherden en büyük farkı, daha kolay erişilir olması. Genele baktığımızda pek çok kişi trendleri takip ediyor ve o sezon çıkan parfümü ediniyor. En büyük arzuları ise buram buram parfüm kokmak. Bir de farklı olmak isteyenler var… İşte bu noktada da niş parfümler devreye giriyor. Özel hissetmeyi ve farklı dokunuşları teninde sezmeyi isteyen parfüm sevdalıları çoğunlukla niş parfümleri tercih ediyor. Bu durum da geleceğin parfüm trendleri arasında niş kokuları sıklıkla göreceğimiz anlamı taşıyor. Rafine, incelikle işlenmiş, parfümde duymaya alışık olmadığımız notalar, kullanılan hammaddelerin kalitesi ve çeşitliliği niş parfümlerin temel özelliği diyebilirim. Dünyaca ünlü parfümörler tarafından tasarlanan kokular ve bu kokularda sentetik içeriklerin yerine doğal ve nadir bulunan çiçekler, meyveler, pahalı esanslar kullanılması da diğer parfümlerle arasındaki farkı ortaya koyuyor.

Ali Mert Alan