Volkan Erdoğan: Etkisinde kaldığım her şarkıda burukluk ve hüzün var

filhakikat_Volkan Erdoğan Etkisinde kaldığım her şarkıda burukluk ve hüzün var

Genç yaşlardan itibaren müziğe gönül vermiş biri Volkan Erdoğan. Henüz genç bir delikanlıyken Yavuz Çetin’le tanışmış, onunla beraber müzik yapmış ama ilerleyen yıllarda eğitimine ağırlık vermeyi tercih etmiş. Üniversiteyi bitirmiş sonrasında uluslararası şirketlerde çalışmış şu anda da otomotiv sektöründe uluslarası bir şirketin bölge müdürü. Erdoğan, eğitim ve iş hayatı nedeniyle müzikten uzak kalsa da her fırsatta şarkı sözü yazmış, aklında bir gün albüm yapmak varmış. Ve onun ‘Çöldeki Defne’ isimli albümü de bugüne kısmetmiş. Onunla albümü sonrası biraraya geldik. Volkan Erdoğan, Yavuz Çetin’le tanışmasını, iş hayatını ve albümünü bizler için anlattı.

YAVUZ ÇETİN GİBİ GİTAR ÇALAMAYACAĞIMI BİLİYORDUM

Okul ve iş hayatı nedeniyle müzik yapmadığım bir dönem oldu ama hep iyi bir müzik dinleyicisiydim. Her fırsatta kendi kendime söz yazıp besteler yapıyordum. Epey birikmiş şarkı vardı elim fakat albüm için yıllarca beklememin nedenleri vardı. Çünkü müzik yapan insanlar pop müzik yapmıyorlarsa duyarlı işe rağmen hayat standartları belli bir düzeye gelemiyor. Bu nedenlerden biri de Yavuz Çetin gibi bir virtüözle çalışmamdı. Çünkü hiçbir zaman onun gibi gitar çalamayacağımı biliyordum. Benden çok daha iyi gitar çalardı ve müthiş bir müzisyendi. Onunla müzik yaparak geçirdiğim dönem müthiş heyecan verici ve çok güzeldi. O günleri unutmam mümkün değil. O çok duyarlı ve hassas biriydi, onun müzisyen olduğunu bir kilometre öteden anlardınız.

AŞKLA BAKTIĞIM HER ŞEYDEN İLHAM ALIYORUM

Bülent Ortaçgil’i çok severim, kendimi bildim bileli onun dinleyicisiyimdir. Pek çok şarkısını gitarla çalabilirim. Dinlediğim ve etkisinde kaldığım her şarkıda burukluk ve hüzün var. Bu tip durumlar zaten bana şarkı yazma konusunda ilham veriyor. Kimileri mutluyken şarkı yazabiliyor ama ben yapamıyorum. Rock’la pop arası duygulara hitap eden duygu yoğunluğu fazla samimi bir albüm yaptım. Çöldeki Defne’yi yaparken aşkla bakabildiğim her şeyden ilham aldım diyebilirim. İnsanlar dinlediğinde iyilik, sevgi, merhamet ve adalet gibi konuları hatırlayacaklar. Müziği sadece eğlence değil, duygulanma ve dinlenme amacıyla dinleyenler için güzel bir iş ortaya çıkardığımı düşünüyorum.

filhakikat_Volkan Erdoğan Etkisinde kaldığım her şarkıda burukluk ve hüzün var2YAKINLARINIZ BİLE BAZEN SİZİ ANLAMAZ

Ülkemiz yenilikçilik açısından önde giden bir ülke değil. İnsanlar yenilikçi bir şey yaptığında, bir şey denediğinde en yakınları bile “Bu ne yapıyor?” diyorlar. Mesela albümün ardından iyisiyle kötüsüyle bana şaka yapan arkadaşlarım oldu ama albümü dinledikten sonra tebrik ettiler. İnsanlar rüyalarının peşinde koşmalı, etrafındaki insanlarda o rüyalara inanmalı. Ben albüm yapmayı hep istiyordum ama profesyonel bir şekilde yapmak cesaret isteyen bir şey. O cesareti kendimde buldum, fırsat yarattım ve zamanımı ayarlayıp bu albümü yaptım.

HEP ÜRETKEN OLMAYA ÇALIŞTIM

Yaptığı işlerle yerini hak edenler, bir de yerini bir şey yapmadan dolduranlar var. Ben müziğinde etkisiyle iş hayatımda da hep üretken olmaya çalıştım. İnsanların önlerini açmaya çalıştım, altımda çalışan insanlara karşı arkadaşça davrandım. Ama bir noktaya gelince kimi insanlar da körleşme oluyor. Albüm yapma gibi faaliyetler genelde gerçekleşmiyor. Umarım benimki örnek olur. Sonbahar ya da kış döneminde konserlere de başlayacağız merakla sahneye çıkacağım zamanı bekliyorum.

Ali Mert Alan