Türkan: Aşkı ve sevgiyi hatırlatmak için doğdu

Bu ay sosyal medyada sıkça Türkan isimli kolonya markasını gördüm. Hikayesiyle dikkatimi çeken Türkan’la sizi de tanıştırmak istedim. Markanın yaratıcısı Türkan Doğrulatan’la çıkış hikayelerini ve kokularını konuştuk. Türkan’ın kokularını merak ediyorsanız turkan.com.tr üzerinden ücretsiz olarak sample’larını alabilirsiniz.

Web sitenizde de yazdığınız gibi “Her kokunun bir hikayesi var.” Sizin kokuyla olan hikayeniz nasıl başladı, sizi ilk hangi parfüm etkiledi?

Kokulara olan ilgim çok uzun yıllar önce başladı. Elbette çok sevdiğim parfümlerim her zaman oldu ancak bir tek parfüm için bu parfüm kalbimi çaldı diyemem. Daha ziyade güzel kokma ihtiyacı ve kokunun sınırsız çeşitliği beni derinden etkilemiştir ve bu yüzden bu markayı yapma hayalim çok uzun yıllardır hep vardı.

Peki kokularınızın hikayesi ne anlatıyor?

Evrendeki her şeyin birbiriyle olan uyumu kusursuz olarak nitelendirilir. Evrenin bu mucizevi düzeni ve kendi içindeki uyumlu akışı ise ancak tüm parçaların birbirini tamamlamasıyla var olabilmektedir. Doğanın bize sunduğu farklı özlerin bir uyum içerisinde birleştirilebilmesi, bir diğer adıyla simya ile yeni alaşımlara dönüştürülebilmesi ise aynı şekilde kendi içinde bir mucizedir. Türkan markasının hikayesi de tam olarak burada başlıyor; bu tasvir edilen “beraberlik ve uyumu” özel formülündeki esanslar aracılığıyla, herkesin kendini doğayla bütün ve özüne daha yakın hissedebileceği kokusuyla buluşturabilmek. Her esans notasının seçiminde insan bedenine ve ruhuna iyi gelecek bir birleşim olması önceliğim oldu. Sevgisiz hiçbir şeyin dünya üzerinde var olabileceğine inanmıyorum ve Türkan markası da aşkı ve sevgiyi hatırlatmak için doğdu.

Bir anlamda Türkan markasının konseptini aşk ve sevgi mi belirledi?

Ben ve eşim tarihe her zaman çok düşkün olmuşuzdur ve kokuların hikayelerini yazarken de geçmişten günümüze efsanevi aşkların ve sayıların anlamlarını araştırıp dünyaya ve kendimize olan sevgimizi hatırlatacağımız ve seçtiğim esanslarla bağdaşabilecek detaylar aradık. Uzun yıllardır fikirlerini beğendiğim Pisagor’un sayılarından yola çıkarak kokularımızın isimlerini sayılar olarak belirledik ve “her koku, bir his” “her his, bir sayı” dedik. Aşk hikayesini ise çekimlerimizde ve görsellerimizde hissettirmek için uğraştık.

Son yıllarda Türkiye’de çok sayıda parfüm markası kuruldu ama siz geleneksel kolonyayı tercih ettiniz.

Aslında ürünlerimiz tam olarak kolonya değiller. Cologne Du Parfumeur; yani parfümcünün kolonyası olarak geçiyor. Parfüm reçetesiyle ürettiğimiz, günün her saatinde bir kolonya gibi sıkılıkla kullanabileceğimiz, hem bize koruma sağlayan hem de parfüm olarak kullanabileceğimiz bir ürün tasarladım. Türkan’ın en önemli amacı kokunun hayatımızdaki yerini ve geleceğini yeniden şekillendirmek ve bu sebeple kokuları seçerken geleneksel kolonya kokularına yer vermemeyi tercih ettim.

Peki Türkan markasını yaratma fikri nasıl doğdu?

Fikrin doğmasına Covid döneminin getirmiş olduğu bu yeni dünya düzeninde önemi bir kere daha gün yüzüne çıkan ihtiyaçlar vesile oldu diyebiliriz. Bugüne kadar yapılmış kolonyaların en iyisini yapabilir miyim diye yola çıktım ve üreteceğim kolonyanın hiçbir kolonyaya benzememesini istedim. Hatta her şeyiyle koleksiyonluk bir ürün olmasını hayal ettim. 18 aylık bir sürede alanında uzman üretim ekibimizle kaliteli bir ürün yapmak için araştırmalar, denemeler ve değerlendirmeler yaptık. Fransa’dan esanslarımızı ithal ettik. İlk ortaya çıkan Türkan no/8 Floraison oldu, esans denemelerimiz aylarca sürdü ve 4 kokumuza kavuştuk. Her bir detayıyla doğa dostu olması için çok uğraştık. Bu nedenle şişelerimiz cam, kapaklarımız ahşap, etiketlerimiz ve kutularımız ise geri dönüşebilir kâğıttan ve el işçiliği ile hazırlandı. Esansından şişesine her detayına bu kadar özen gösterdikten sonra hikayemizi en güzel şekliyle nasıl anlatacağız kısmında ise görsel tüm tasarımlar için çok değerli Design Director Koray Doyran’dan destek aldık. Bu markanın bir eşi daha olmamalıydı. Marka hikayesi, ambalajı, tanıtımı derken çok değerli profesyonellerin işbirliği eklendi ve kocaman bir ekip olduk. Sezgilerimizi tetikleyen, duygularımızı uyandıran ve entelektüel kimliğimizi şekillendirecek kadar güçlü olan koku almanın büyüsünü şişelerimize el birliğiyle sığdırmaya çalıştık. Türkiye’nin ilk ve tek parfüm kalıcılığındaki yeni nesil kolonya markası böylece doğdu.

Henüz sizin kokularınızı koklamamış birine Türkan’ın ürünlerini nasıl tarif edersiniz? Ve ilk olarak hangisini sıkmasını önerirsiniz?

Son günlerde deneyenlerden şöyle bir geri dönüş alıyoruz: “Bu kesinlikle kolonya değil, parfüm olmuş.” Ben kokularımın arasında bir seçim yapamıyorum. Her biri kendi içinde farklı, güzel. Hatta marka hikayesinde de buna yer verilmesi benim için çok önemliydi; “Bir yüzü unutabilirsiniz, bir adı, bir dokunuşu, bir tadı, bir sesi… Bir kokuyu da unutabilirsiniz. Silinir zamanla burnunuzun ucundan. Ancak o kokunun sizi taşıdığı yerleri ve size hissettirdiklerini asla unutmazsınız. Çünkü koku eşsizdir. Parmak izi gibi, imza gibi, retinamız gibi eşsiz… Herkesin hikayesi ve kokusu farklı (gülüyor). Baharatlı koku sevenler No/1 Epice, ağaç kabukları, orman kokuları, oud ağacı gibi kokuları sevenler No/4, narenciye yani bergamot sevenler No/7, çiçek kokularını sevenler ise No/8 tercih edebilirler.

Türkan şu an nerelerde satılıyor?

Şu an sadece online olarak web sitemizde satışa sunuluyor. Sonrasında fiziki koşullara yönelik hazırlıklarımız araştırma aşamasında. Fiziki olarak hangi mecralarda görüneceğimize karar verdiğimizde sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.