Tiyatro zamanı

Sizinle iki güzel tiyatro oyununu paylaşmak istedik…

parkta güzel bir gün2

Parkta Güzel Bir Gün

Sevgilinizle parkta otururken, insan eliyle çekilen yapay bir sınırla devlet sınırı aniden tam aranızdan geçse ve ülkenin sınırlarının farklı taraflarında kalsanız ne yaparsınız? Politika ve komedinin iç içe olduğu “Parkta Güzel Bir Gün” isimli oyun, geçen sezon Mert Fırat, Didem Balçın ve Volkan Yosunlu, Kemal Aydoğan yönetmenliğinde sahnelenmişti.

Parkta gazete okuyarak sakin bir gün geçirmek isteyen iki sevgilinin uluslararası bir soruna neden olmalarını konu alan oyun, seyirciyi sade bir dekorla karşılıyor, ta ki insan eliyle yapay bir devlet sınırı sahneyi ortadan ikiye bölene kadar. İşte bu noktadan sonra Mert Fırat’ ın muhteşem oyunculuğu sahneyi fazlasıyla dolduruyor. Politikayı tadında hissettiren oyun, sınırların, özgürlüklerin, bürokrasinin, otoritenin, kraldan daha çok kralcı olmanın önüne geçilemez saçmalığını; ilişkiye dair bireysellik, fedakarlık, sevgi gibi bağların kopmaya çok yakın olduğunu eleştirel bir dille sahnelemiş. Oyunu izlerken basit gerçeklerle yüz yüze gelmeniz an meselesi.

Bölünmüşlüğün ve ayrı bırakılmışlığın trajikomik hikayesini izlemek isteyenler için “Parkta Güzel Bir Gün” 25 Ekim Pazar günü Moda Sahne’ de tekrar izleyicileriyle buluşacak.

fft107_mf4608499

Hansel ve Gretel’in Öteki Hikayesi

Adından da anlaşılacağı gibi iki kardeşin trajik hikayesi var sahnede. Üniversite hocası olan Betty (Ayça) ve marangoz olan kardeşi Bobby (Salih) aynı ailede büyümemiş kadar birbirlerine zıtlar. İki kardeş ne kadar uzak ve farklı olsalar da bir araya geldiklerinde anlaşmak yerine ayrışmayı tercih eden ama bir türlü kopamayan kardeş ilişkisini devam ettiriyorlar. Sıradan başlayan hikaye yalanlarla devam ediyor. “Hansel ve Gretel’ in Öteki Hikâyesi” hayata dair gerçek konusunda neredeyse hiçbir açık kapı bırakmıyor. Oyunu izlerken “Gerçek, gerçek midir ?” sorusunu kendi kendinize soruyorsunuz. Her ikisi içinde, kaybeden karşı taraf. Fakat yalan söyleyen kim? Sıradan bir kardeş ilişkisinin sahnede sizi karşılamayacağına emin olabilirsiniz.

Neil Labute’un yazdığı, Haluk Bilginer’in çevirdiği, Ali Altuğ’un yönettiği, sahne tasarımında Barış Dinçel, müziklerde Tolga Çebi, ışık tasarımında Kemal Yiğitcan, video tasarımında Gülay Yiğitcan’ın olduğu, Ayça Bingöl ve Salih Bademci’ nin oynadığı “ Hansel Ve Gretel’ in Öteki Hikayesi ” bu sezon da seyircisiyle Kadıköy Oyun Atölyesi’nde buluşuyor.

Büşra Öklük