Tatlı bir adres: Big Dessert

filhakikat_Bu tatlı dükkana gidin

Kuzguncuk’ta kısa bir süre önce açılan Big Dessert isimli şekerleme dükkanı gerçekten lezzetli ürünlere sahip, rengarenk tatlılarıyla baş döndüren güzellikte bir yer. Mekanın sahibi İpek Bozkurt Tenti’nin mutfağa giriş hikayesi ise oldukça farklı. Moda üzerine kariyer yapan Tenti’nin sıfırdan mutfak eğitimine başlamasını ve Big Dessert’in kurulma hikayesini onun ağzından dinledik.

 

filhakikat_Bu tatlı dükkana gidinnnKimimiz anne-babamızın hayalini gerçekleştirmek kimimiz de üzerine çok düşünmeden bilinçsizce mesleklerimizi seçiyoruz. Bir ömür bundan şikâyet ediyor ve bir umut çıkış yolu arıyoruz. Ee bir de “Hem mevkiin hem gelirin iyi, neden macera arıyorsun?” diyenler de cabası… Sevmediğin bir işi yapmanın karşılığında ne kadar para kazanırsan kazan, mutlu değilsen hiçbir önemi yok… Mutlaka sizin de çevrenizde böyle birileri vardır. İpek Bozkurt Tenti’in hikâyesi birebir böyle olmasa da çok da farklı sayılmaz. Babası ve amcası mimar olan İpek Hanım onların etkisiyle “Tasarımla ilgili bir şey yapmak istiyorum” deyip Milano’ya moda okumaya gitmiş. Tasarımın genlerinde olduğunu söyleyen İpek Hanım, “O yaşlarda hayattan ne istediğinizi tam olarak bilmiyorsunuz. Mutfağa hep yatkındım ama ailemin etkisiyle moda okudum” diyor.

TİCARETİ DÜŞÜNMEDİM, İDEALİST DAVRANDIM

İtalya’da uzun yıllar pek çok ünlü markayla çalışan İpek Tenti o yıllarda şimdi eşi olan  Alessandro Bey’le tanışmış. Daha sakin bir hayat isteyen çift Milano’da Toscana’ya taşınmışlar. İpek Hanım’ın çocukluğundan beri peşini bırakmayan mutfak tutkusu o dönem ağır basmış ve radikal bir kararla moda dünyasıyla olan ilişkisine noktayı koymuş. Her şeye sıfırdan başlamış… Tutkuyla bağlı olduğu mutfak hakkında ne kadar bilgi varsa hepsini öğrenmek için Toscana’da sık sık gittiği bir restoranın okulunda eğitim almış. Ama okula tecrübesizler alınmadığı için İpek Hanım önce bir mutfakta çıraklık yapmış. Sonrasında  ALMA Okulu’nda eğitim almaya başlamış. “Okulda en tecrübesiz bendim. Okulu bitireceğim günü her gün hayal ettim, çok azmettim” diyor İpek Hanım. Malum azmin elinden kurtulan yok. Okulu birincilikle bitiren Tenti, ardından üç michelin yıldızlı Da Vittorio’da stajını tamamlamış. Kısa bir süre sonra iki michelin yıldızlı İl Rigoletto’da pasta şefi olmuş. Buradaki tecrübesinin ardından da kendi yerini açmaya karar vermiş ve Toscana’da bir pastane açmış. Mönü konusunda oldukça katı olduğunu söyleyen İpek Hanım,“İtalyanlar kahveyi çok sever, ben mönüye kahve bile koymadım. Ticareti düşünmedim, idealist davrandım” diyor. Bildiğini okuyan ve pastanesiyle nam salan İpek Hanım, iki sene sonra İtalya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle zorlanmaya başlamış. Toscana’da peş peşe kapanan dükkânlar ve insanların alım gücünün düşmesi onu zorlamış. “Ayakta kalmam için kaliteyi bozmam gerekiyordu. Bunu da tercih etmedim ve orayı devrettim”…

Dükkânı devrettikten sonra İpek Hanım ve eşi yurtdışında geçen onca yılın ardından hem ülke hem de aile özlemiyle geçtiğimiz yıl Türkiye’ye dönmüşler. İpek Hanım hareketli, enerjik bir kadın. Boş durmayı sevmeyen biri olduğunu hemen anlıyorsunuz. Hep bir şeyler düşünüyor, yerinde durmuyor. Haliyle İstanbul’a geri döndüklerinde ne yapacağını gelir gelmez düşünmüş. Kafasında planını kurduğu şeyi de iki ay önce Kuzguncuk’ta hayata geçirmiş. Instagram’da kullandığı Big Dessert ismi dükkâna isim babası olmuş. Mahalle ruhunu kaybetmeyen Kuzguncuk’ta küçük ama çok şirin Big Dessert isimli şekerleme dükkânını açmış. Bu şirin dükkâna girer girmez vitrin gözünü alıyor. Rengârenk makaronlar, karemelalar, akide şekerleri, meyve ezmeleri, marshmallow’lar, lolipoplar, bezeler gözlerinizi alıyor. İpek Hanım koku ve renk merakı olduğu için ürünlerini farklı renklerde yapmayı tercih ettiğini söylüyor. Rengârenk demişken ürünlerin içinde herhangi bir katkı maddesi olmadığını ve herşeyin doğal olduğunu belirtmeliyim. Mekândaki tüm tatlar lezzetli ama kahveli marshmallow, kayısılı ezmeler, menekşeli karemelalar muhteşem. Ürünler taze ve günlük. Bir de unutmadan ileride tatlı meraklıları için atölye çalışmaları düzenleyecek İpek Hanım.

Aklının köşesinde yıllarca sevdiği şeyi taşıyan ve sonunda kariyerine nokta koyup tutkusunda başarılı olmak için her şeye sıfırdan başlayan İpek Tenti Bozkurt’un, Kuzguncuk’ta İcadiye Caddesi üzerindeki mekânına lezzetli şekerlemeler ve güzel bir sohbet için gitmelisiniz.

Ali Mert Alan