Rashit: Cehennemden kombine aldık

İlk albümleri ‘Telaşa Mahal Yok’u 1999’da yayınlayan Rashit, ‘İnsan Neslinin Sonu’ isimli son albümünü birkaç ay önce çıkardı. Göksel, Nazan Öncel gibi isimlerin de yer aldığı albümün müzikal skalası oldukça geniş. Grubun solisti Oğuz Taktak ve davulcusu Orkun Tunç ile konuştuk…

Albümünüzün adı ‘İnsan Neslinin Sonu’; sizce insan ırkı için hiç ümit kalmadı mı?
Oğuz Taktak:
Mutlaka umut vardır; çıkmayan candan ümit kesilmez. Olan bitene bakınca insanı insan yapan kavramların yok sayıldığını gördüğümüz ve insan vasfını ‘artık’ yitirdiğimiz için bu albümü yapma gereğini hissettik.

Bu en umutsuz albümünüz gibi görünüyor; öyle mi?
Oğuz:
Dediğin doğru, bugüne kadar yaptığımız en karamsar çalışma. Tuhaf bir çalışma stilimiz var; albüme çalışmaya başlamadan önce ismini buluyoruz. İçeriği belirleyip şarkıları üzerine yapıyoruz.
Orkun Tunç: Albüm üç ay önce çıktı. Şu an olaylara baktığımızda bu albüm Walt Disney’in çizgi filmleri gibi kalıyor.


Sizin yayınladığınız her  yeni  albüm bir öncekiyle kıyaslanıyor. Ve  son çıkardığınız albüm öncekiyle karşılaştırılarak  çok eleştiriliyordu.  ’İnsan Neslinin Sonu’ çıktığınca  “Bu albüm için  neler diyecekler?” diye düşündünüz mü?
Oğuz: Her albümde, ‘yenisinin kötü bir öncekinin daha iyi olduğunu’ hep duyduk. Bu, bir yandan hoşumuza da gidiyor. Açıkçası hayranlarımız çok da umurumuzda değil. İster beğenir, ister beğenmezler. Ticari olarak hata yapıyoruz belki ama her albümde yeni şeyler deneyerek keyif alıyoruz. “Nazan Öncel’le düet yapıyorsunuz, pop yıldızı oldunuz” gibi eleştirileri anlayabiliyorum… 1999’da ilk albümümüz çıktığında 21’dik; bugün 35 yaşındayız. Gerçekten değiştik ve başka türlü düşünüyoruz. Ama punk ruhunu hâlâ taşıyoruz.
Orkun: Geçmişimizden tamamen kopmuyoruz. Bu albümde birbirinden çok farklı şarkılar denedik. Bu da kitlemizin genişlemesine sebep oldu.

rashit_-_insan_neslinin_sonu-jpg1‘Kişisel Cehennemim’ adında bir şarkı var. Sizin kişisel cehenneminizde neler var?
Oğuz:
O kadar çok hata yaptık; yanlış yollara saptık; ciddi bedeller ödedik ve burada söylenmeyecek kadar kanun dışı şey yaşadık ki bunlar bizi cehennemin içine soktu. Ama ondan sonra Çarşı’nın bir sloganını duydum. Ve gerçekten rahatladım. Adamlar “Cehennemden kombine aldık” diyor. Cehennemden kombine almak insanı rahatlatan bir şey. Gerçekten çok hata yaptık. Ama yapmasaydık da burada olamazdık.
Orkun: ‘İlk gençlik’ dönemimden daha iyi yaşadığımı söyleyebilirim. İdrak edebilmek, bilgiye ulaşabilmek o zaman daha zordu.
Oğuz: Geçen bir röportajda “Benim çocuğum olsa müzisyen olmasını istemem. Onun müzik yapmaması için elimden geleni yaparım” dedim. “Niye?” diye sordular. “Şeytan icadı gibi görüyorum müziği” dedim.

Neden?
Orkun:
Müzik sponsorları kim? Sigara, içki firmaları; bir de iğrenç yiyecekler falan… Hepsi sağlığa zararlı şeyler.

Artık içki firmaları konser ve festivallere sponsor olamayacak. 
Oğuz:
Çok daha kötü olacak. Gençlere ne kadar ket vurursan o kadar patlama yaşar. Rashit, sistem için kötü bir gruptur, birkaç sponsor dışında sponsorlar tarafından sevilmeyen bir gruptur. O da sponsorluk firmalarında çalışan bizi seven insanlar sayesindedir. Ama biz sponsorlar sayesinde turneye çıkan bir grup olamadık.

Orkun, Pet Shop Boys’un önümüzdeki ay yayınlanacak single’ının remiksini yapacaksınız; bu nasıl gerçekleşti?
Orkun:
1,5 senedir grubun menajeriyle yazışıyordum. O zaman takvimi ayarlayamadılar. Yeni bir albüm yapacaklarını dört ay önce öğrendik. Tekrar yazışmaya başladık. Bize kayıtları gönderdiler. Ortağım Doruk Öztürkcan’la Armageddon Turk ismiyle yapıyoruz remiksleri. Son dönem referanslarımızı istediler, gönderdik. Sonra, bizden bir remiks beklediklerini söylediler. İki tane gönderdik; ikisini de kullandılar.

 

Röportaj: Ali Mert Alan

Fotoğraf: Uygar Taylan