Pekji: Bu işe arkadaş zoruyla girdim

filhakikat_Pekji  Bu işe arkadaş zoruyla girdim

Ömer İpekçi’nin niş parfüm markası Pekji ağır ağır ama emin adımlarla geliyor. Markaya hayat veren, çok konuşmayı sevmeyen parfüm aşığı Ömer İpekçi bizleri kırmadı ve Pekji’nin çıkış noktasını anlattı.

Türkiye’de lüks parfüm markaları ilgi görüyor. Önemli markalar ürünlerinin tanıtımları için ülkemize sık sık uğruyorlar, tüketici de artık son derece bilinçli. Niş parfüm dünyasında yeni çıkan parfümler neler, hangi parfüm güzel  ya da hangisi pazarlama ve PR sonucu şişirilmiş  bir balon farkındalar. Ülkemizde niş parfüm pazarı büyürken ne mutlu bu işe kafa yoran yerli markalarımızda oldu. Türkiye’nin ilk niş parfüm markası Nishane geçtiğimiz sene çıkardıkları 16 parfümlük koleksiyonlarıyla dünyada ilgi gördü. The New York Times’ın 2015’in en iyi 5 parfümevinden biri olarak gösterdiği Nishane şu an 29 ülkede satılıyor.

ARKADAŞ ZORUYLA

Yerli niş parfüm markalarımız sadece Nishane’yle sınırlı değil. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız, Pekji’de yurtdışındaki önemli parfüm bloggerlarından övgüler alan, niş parfümseverlerin ilgi gösterdiği bir marka. Pekji’nin arkasındaki isim ise Ömer İpekçi. Çocukluğundan itibaren kokularla haşır neşir olan İpekçi “Kokuları kendimi bildim bileli seviyorum. Ve ilgi gösterdiğim şeylerin en ince ayrıntısına kadar girmekten büyük haz alıyorum. Deneyerek, yaparak, bozarak, tekrar yaparak ortaya bir şeyler çıkarmak hoşuma gidiyor.” Diyerek Pekji’nin başlangıç noktasını bizlere aktarıyor. Kokularla uğraşmayı sevse de ilk başta  yaptığı parfümleri  satmak gibi bir amacı yokmuş İpekçi’nin, İtalyan parfümsever bir arkadaşının onu bu konuda cesaretlendirmesiyle bu işe adım atmış. “Anlayacağınız arkadaş zoruyla girdim bu işe” diyor gülerek.

pekjiKoleksiyonunda Ruh, Odoon, Eaumer, Cuir6 ve Holyshit olmak üzere toplam beş parfüm bulunan Pekji’nin kokuları  kalıcı ve oldukça yoğun. Ürünleri pekji.com isimli internet sitesi üzerinden satan Ömer İpekçi parfümlerinin içeriklerini ayrıntılı olarak internet sitesini yazmadığını belirtiyor ve bunu şımarıklık olsun diye yapmadığının altını çiziyor. “Mesela  Euamer’ın notaları arasında tavla var. Bilerek onu yazdım Sonuçta hayal sattığımın bilincindeyim, bunu vurgulamak istedim” diyor.

GERİ PLANDA OLMAYI SEVİYORUM

Ömer İpekçi geri planda kalmayı seven, röportaj vermekten hoşlanmayan bir adam. Geri planda kalmayı seviyor ve gizemli bir hava yaratmak için bunu yapmıyor.  “Ben utangaç bir adamım. Ama bu sene yaptığım işlerle ilgili olarak yüzümü göstermek istiyorum”  diyor.

PARA KAZANMASAM DA OLUR

İnternet üzerinden yerli ve yabancı parfüm severlere ürünlerini ulaştıran Ömer Bey, müşterilerini sevdiğini hepsiyle konuştuğunu belirtiyor. “Benim ürünlerimle ilgilenen insanlar benim için önemliler. Yaptığım parfümler kişisel parfümler bende bana ilgi gösteren kişilere  saygı gösteriyorum. Çok fazla ürün satsam da satmasam da bu asla değişmeyecek hatta para kazanmasam da olur.” diyor ama bana soracak olursanız böyle olmamalı. Çünkü çok vasat ürünlerin muhteşem bir pazarlamayla sunulduğu çağımızda kaliteli hammadde ve işçilikle ortaya büyük emek koyan Ömer İpekçi gibi insanlar hangi sektör olursa olsun daha da büyümeli, para kazanmalı. Çünkü samimiler ve amaçları insanların cüzdanlarına göz dikmek değil.

http://pekji.com/

 

Ali Mert Alan