Onur Sabuncu: KEŞKE HER GRUP AMON AMARTH GİBİ OLSA

filhakikat_Onur Sabuncu KEŞKE HER GRUP AMON AMARTH GİBİ OLSA

Metal müzikseverlerin merakla takip ettiği “Monster Energy Presents: Rock Off ” bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. Festivalin organizatörü Onur Sabuncu’yla 29 Temmuz’da “Uniq Açıkhava”da gerçekleşecek etkinlik öncesi buluştuk…

Geçtiğimiz sene buluştuğumuzda festival yapmanın şu an eskiye nazaran daha zor olduğunu ve yabancı grupların Türkiye’ye gelmek istemediklerinden bahsetmiştiniz. Peki, bu durumla ilgili olarak son bir yılda ne gibi değişiklikler oldu? 

Maalesef şu anda daha da kötüye gidiyor. Bu yıl dördüncü senemiz ve hiç bu kadar grup bulmakta zorlandığımızı hatırlamıyorum. Türkiye her zaman rota dışı kalan bir yerdi. Git gide artan güvenlik kaygıları ülkemizin iyice göz ardı edilmesine sebep oluyor. Bunu ya yüksek tekliflerle kırabiliyorsunuz -euro ve dolar kurları düşünüldüğünde bunun da ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz- ya da ilişkinizin iyi olduğu gruplar ve ajanslarla uzun konuşmalar sonucu ikna edebiliyorsunuz.

Bu yıl sahne alacak grupları geçtiğimiz yıllara nazaran çok geç açıkladınız… 

Evet, ilk gruplarımızı ocak ayında açıklamamıza rağmen tam kadroyu ancak festivale bir ay kala duyurabildik. Bu süreçte çok fazla grupla yazıştık, sona geldik ama her seferinde ya grubun ya da teknik ekipten birinin güvenlik kaygısı nedeniyle anlaşmalar iptal oldu.

Hammerfall’un Türkiye’ye gelmekten korktuğunu duydum. “Eğer gelirsek üç katı para isteriz” demişler. Bu doğru mu?

Hammerfall ile görüştüğümüz doğru ama referandum sürecinde Türk-Alman ilişkilerinin  gerginliği dolayısıyla bu sene gelmemelerinin daha doğru olacağına kanaat getirdiler ve normalde olandan çok daha fazla kaşe talepleri oldu. Aslında bu “Gelmek istemiyoruz”un başka bir anlatım biçimi. Bu şekilde değerlendirmek daha doğru. Fırsatçılık yaptıklarını düşünmüyorum.

Onur Sabuncu KEŞKE HER GRUP AMON AMARTH GİBİ OLSA3“Amon Amarth” aylar önce özellikle Türkiye’de sahne almak istediğini söylemiş. Diğer gruplarda iptaller yaşanırken Amon Amarth’la aranızda nasıl bir diyalog geçti?

2014 yılında Amon Amarth, gerçekleştirdiğimiz ilk Rock Off’un headliner’ları arasındaydı. Daha sonra 2016’da yeniden görüştük fakat o sene “Bir dahaki gelişimizde full prodüksiyon gelmek istiyoruz” dedikleri için 2017’de yapmaya karar verdik. Ayrıca 2016 yılında kendileriyle bir de Sofya konseri gerçekleştirdik. Aramızın en iyi olduğu gruplardan birisi Amon Amarth. Hiçbir zaman kaygı dile getirmediler ki defalarca kendilerine “Bir sorun varsa bize bildirin” dedik. Keşke her grup Amon Amarth ya da Megadeth gibi olsa…

Rock Off 2017 sonrası için planlarınız neler? Kesinleşen etkinlikler var mı?

Rock Off 2017 sonrasında yerli grupların katılımıyla yeni festivallerimiz olacak. Bir tanesi Eskişehir’de şu anda satışta. Ankara’da 23 Eylül’de başka bir festivalimiz daha olacak. Yeni markamız Rock The City’nin lansmanını yapacağız. Birçok yabancı grupla da önümüzdeki dönem için görüşüyoruz, umarım kısa zamanda kesinleştirdiğimiz grupları açıklayacağız.

Dönem dönem sosyal medya üzerinden festival seyircilerine sitem ediyorsunuz? Neden?

Bunun ana sebebi festival katılımcılarını, müşteriden çok arkadaşım gibi görmemden kaynaklanıyor. Onlarla kurumsal bir ilişki kurmak yerine zaman zaman tartışan, isteklerini direkt iletebilecekleri şekilde konuşan, sitem eden bir ilişki kurmayı tercih ediyorum. Çünkü ben bu işi yapmak için gökten zembille inmedim. O insanlarla beraber gülüp, eğlenerek büyüdüm. Bence kurumsal açıklamalarla ilerlemek onlara karşı samimiyetsizlik olur. Zaten şimdiye kadar yaptığım tüm festivallerde “organizatörle görüşme” etkinlikleri düzenledik. Orada da insanlarla birebir konuşuyorduk. Bence ilişkinin bu şekilde ilerlemesi daha doğru.

Ali Mert Alan