Olfactive Studio: Fotoğraf ve parfüm

Visuel_5PARFUMS_PACK_Degrade

Celine Verleure’nin çok değil 4 yıl önce kurduğu Olfactive Studio isimli niş parfüm markası fotoğrafla kokuyu bir araya getirerek insanları anılarına doğru bir yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor. Kısa sürede oldukça büyüyen markayla tanışın. Onların adını muhtemelen gelecekte daha sık duyacaksınız.

Parfüm markalarının birçoğu kokuları pazarlarken ya ünlü isimlerden ya da önemli tarihi olaylardan ilham

alıyorlar. Yazarlardan, şiirlerden ve edebiyattan beslenen markalar da yok değil. Ama genellikle bu esinlenme bir şiir veya bir yazardan ilham alınarak ortaya ürün çıkarmak oluyor. Ve bu durumu markalara sorduğumuzda ezber cümleler kuruyor, konuyu kapatıyorlar.

Fransız niş parfüm evi Olfactive Studio’da görsel sanatlardan besleniyor.  Ama bunu yüzeysel olarak yapmıyor. Fotoğrafçılık ve parfümü bir araya getiren marka burun ile ilgili göz arasında bir köprü kuruyor. 2011 yılında Celine Verleure’nin kurduğu parfüm evi ortaya çıkarttığı her parfüm için farklı bir fotoğrafçıyla çalışıyor. Çalıştıkları fotoğrafçı o parfümün ruhuna göre fotoğraflar çekiyor. Başarılı fotoğrafçı Dilan Bozyel’e burun ve göz hafızası arasındaki ilişkiyi sorduğumuzda Bozyel, her duyunun birbiriyle bağlantılı olduğunu belirterek bir parfüm markasının koku ve fotoğrafın bağını bu şekilde değerlendirmesinin son derece doğru ve etkili bir strateji olduğunu düşündüğünü söylüyor.  Ve şöyle bir örnekle konuyu açıklıyor.  Sabah uyurken burnumuza gelen kızarmış ekmek kokusu güneşli bir pazar sabah sahnesinin-görüntüsünü gözümüze getirebildiği gibi, bir ilaç kokusu zor bir hastane döneminde yaşanan hastalık sürecindeki görüntüyü göz önüne getirebilir.”

Autoportait_300Markanın yaratıcısı Celine Verleure, maceracı bir ruha sahip. Hep mimar olma hayalleri kurmuş ama daha sonra bu hayalinden vazgeçmiş ve kendini dünyayı gezmeye adamış. Japonya’dan Hindistan’a ve Güney Amerika’ya kadar bir seyyah gibi yolculuk etmiş. 2011 yılında da Olfactive Studio’yu kurmuş. Markayı kurarken de anılar, görsel hafıza ve parfüm triosunu birleştirmiş. Geçmiş deneyimlerini canlandıran parfüm ve fotoğraflarla insanların anılarını canlandırmayı kendilerine amaç edinmişler. Dört yıl gibi bir sürede 25 ülkeye parfümlerini ihraç etmeyi başarmışlar.

Neredeyse her yıl yeni bir ürün çıkartan markanın ürünlerinin arasında; 2013 yılında parfüm severlerin beğenisine sundukları Terre D’Hermes’i andıran Flash Back ve geçtiğimiz yıl piyasaya çıkarttıkları deri, erik, safran ve derinin ön planda olduğu Ombre Indigo başarılı ama sakin kokular. Parfümünlerinin sıvı renkleriyle adeta birer iksiri andıran markanın ürünlerinin fark edilirlik ve kalıcılık konusunda yoğun olduklarını söyleyemeyiz. Bu iki konuda ilerleme kaydederlerse markanın adını daha sık duyabiliriz. Çünkü bu kadar güzel, üzerinde ustalıkla çalışılmış bir konsept ve başarılı kokular bunu fazlasıyla hak ediyor.

 Ali Mert Alan