Nishane’yle tanışın

filhakikat-nishane'yle tanışın

Mert Güzel ve Murat Katran Nishane’yi anlattılar.

Nishane Türkiye’nin ilk niş parfümevi. Bu markayı ortaya çıkaranlar ise Mert Güzel ve Murat Katran. İki isim de Türkiye’den bir marka yaratıp dünyada ses getirmek adına çok azimli, istekli ve çalışkan insanlar. Onlarla Nishane’nin Nişantaşı’ndaki dükkânında bir araya geldik, konuştuk bazen de sustuk, sadece parfümleri kokladık. Açıkçası burada parfüm kapağından, şişesine, kokularına kadar her konuda üzerinde titizlikle çalışılmış  ürünler görmek beni çok mutlu etti.
Türkiye’de pek çok insan için parfüm “İki fıs sıkacaksın, dışarı çıkacaksın” mantığında hâl böyleyken kokuyu meslek edinen insanlarla sık sık karşılaşmıyoruz. Mert Güzel ve Murat Katran’ın aromaları nasıl iş haline getirdiklerini sorduğumda sözü ilk olarak Güzel alıyor. “Benim merakım yemekle başladı. Bunun eğitimini aldım. Bir restoran açıp onu nasıl büyütebiliriz diye düşünüyordum. Ama yemek çok da yapılan bir şeydi. Yapılmayanı hayata geçirmek istiyordum. Parfüme dair bir şey yapmak istiyorduk” dedikten sonra Katran söze girerek Mert’in, tevazu gösterdiğini söylüyor. Onun dünyada tanımadığı marka olmadığını belirtiyor. Parfüm konusunda çok iyi bir burundur, zevk sahibidir. Gerçekten de Mert Güzel mütevazı bir adam. Çok konuşmayan ama güler yüzlü biri. Murat Katran onunla ilgili güzel sözler sarf ederken bile Mert’in yüzü kızarıyor, kafasını önüne eğiyor. Böyle insanlar kalmadı…

filhakikat-nishane'yle tanışın2KOKU EN ÖNEMLİ UNSUR

Murat Bey yıllarca dış ticaretle uğraşmış. Demir çelik fabrikalarında önemli pozisyonlarda çalışmış, işiyle alakalı tüm dünyayı gezmiş. Bu iş gezilerinde insanların nelere önem verdiklerini gözlemlemiş. Katran “Küreselleşen dünya da herkesin bir şekilde farklılaşma çabası içerisinde olduğunu gördüm. Koku bu konuda önemli bir faktör. Koku, kıyafetimizi, dış görünüşümüzü tamamlayan en önemli unsur” diyor. Dünyadaki genel eğilimleri takip ettiklerini kokunun bir sektör haline geldiğini söyleyen Katran bu konuda Türkiye’den bir markanın çıkmamış olmasının kendilerini çok heyecanlandırdığını söylüyor. Ardından tüm güçlerini, enerjilerini ortaya koyarak niş bir Türk parfüm markası yaratmayı hedefleyerek işe koyulmuşlar. Murat Bey bunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz, hedefimiz küresel bir marka olmak diyor. Bu topraklardan neden bir parfüm markası dünyada ses getirecek işler yapmadı diye sorduğumda Katran, “Güven yoktu” diyerek özetliyor durumu. Bunu da şu sebebe bağlıyor; “Koku tasarımından, logoya, isim seçiminden her şeye baştan sona bir markanın yola çıkmaya cesareti yok.” Bu konuda iddia olduklarını ise şu sözlerle anlatıyor; “Bu işe meraklı insanların maddi, manevi kendisini bu işe adamaları ve cesaretli olması gerekiyor. Biz bir dünya markası olacağız. Bu alanda Brezilya’dan, Umman’dan markalar var. İstanbul çıkışlı bir Türk markası olarak bunu çok daha iyi yapabileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü kaliteli ürün ve tasarımlar ortaya koyuyoruz.”
Geçtiğimiz sene kurulan ‘Nishane’nin ilk koku serisi Cologne Parfumee adını verdikleri seri. 8 değişik kokudan oluşan seri geleneksel kolonyadan etkilenilerek ortaya çıkartılmış. Hepsi çok pürüzsüz, temiz ve doğal kokuyor. Ağırlıklı olarak citrusların yoğunlukla kullanıldığı bu seri sade ama oldukça zarif… Bu serideki Eau Classique ve Mediterranee bu havalarda sizi ferahlatacak boğucu sıcaklara karşı nefes almanızı sağlayacak cinsten. Şişe tasarımından, kapağına A’dan Z’ye her şeyini ‘Nishane’ ekibinin oluşturduğu bu seri markanın adını duyurmak amacıyla yapılmış. Bu konuda da başarılı olmuş diyebiliriz. Katran “Yurtdışıdan Dubai ve Suudi Arabistan’dan franchise talepleri aldıklarını ayrıca Harvey Nichols’a da kabul edildiklerini söylüyor. Ama onlar asıl üzerine yoğunlaştıkları parfüm serisi ise Parfumee Extrait serisi. 12 ya da 14 farklı parfümden oluşacak seriyi Murat Katran “Niş parfüm severlerin bayılacağı notalardan yola çıkarak hazırladık, esansların yoğun olduğu çok iyi bir seri yaptık” diyerek anlatıyor. İki ay sonra çıkacak bu parfüm serisini kokladım. Ve şunu söyleyebilirim ki parfüm severleri kesinlikle tatmin edecek, kendisine göre bir parfümü mutlaka bulabileceği çok zengin bir seri.

PARFÜMDE CİNSİYET AYRIMI YOKfilhakikat-nishane'yle tanışın3

Kokularını erkek ya da kadın parfümü olarak ayırmayan Nishane kokuda cinsiyet ayrımı olmamalı diye düşünüyor. Murat Katran ve Mert Güzel ikilisi bu konuda oldukça net: Kokuları kadın ve erkek parfümü diye ayırmak kibirli bir tutum. Parfüm hangi zevke hitap ediyorsa ona göre kullanılmalı. Nishane kısa sürede önemli adımlar atmış bir marka. Dünya markası olabilecekler mi? Bunu zamanla göreceğiz. Ama ben bu ikilinin işlerinde çok ses getireceğine inanıyorum. Çünkü sadece işleriyle yaşıyorlar ve çok çalışıyorlar. Parfüm meraklıları onları mutlaka yakın takibe almalı.