Necip Mahfuz: Eskiye nazaran daha şiirsel konuşabildiğimi hissediyorum

maxresdefault

“Hicran” isimli albümünü çıkaran Necip Mahfuz’la albümünü konuştuk.

Albümün Hicran çıktı. Sen bu albümü internet üzerinden yayınlamadın, satışa sundun. Albümün gördüğü ilgi seni memnun etti mi?

Aslında yılbaşında Batarya Company ekibi ile birlikte hazırladığımız ‘Stereotype’ albümünün satışları sırasında karar verdim yeni albümümü satmaya. Biz underground müzisyenler albümlerimizi şirketlerle anlaşıp basmıyor, müzik dükkanlarında satışa sunmuyoruz. İmza günlerinde ve konserlerde cdlerimizi sırtımıza yüklenip dinleyicilerimizle birebir iletişime geçiyoruz. Açıkçası bu etkileşim beni çok etkiledi. Şehir şehir dolaşıp insanlara müziği anlatma fikri ağır basınca yeni albümümü satışa sunmaya karar verdim. Albümü hazırlarken gösterilecek ilgiyi pek düşünmemiştim lakin ‘Hicran’ın çıkışıyla birlikte tahayyül edemeyeceğim oranda bir ilgiye mazhar oldum. Mutluluk vericiydi.

Edebiyatla ilgili bir adamsın hatta müzik yapmak için kendine seçtiğin isim bir yazarın ismi. Peki sen bu aralar neler okuyorsun? 

Lise yıllarımdan beridir edebiyatla hep içli dışlıydım. Müzik bir yandan devam ediyordu ama ikisini kaynaştırmak fikri biraz geç dank etti kafama. Necip Mahfuz’un ismini kullanmaya başladığım günden beridir de kalemin ucunu keskinleştirmeye çalışıyorum. Edebiyata olan ilgimi Cemal Süreya okuyarak fark ettim. O gün bugündür yanımdan hiç ayırmadım. İkinci Yeni şairleriyle aram pek iyidir. Bu sıralar Yaşar Kemal’in Anadolu röportajlarından oluşan ‘Bu Diyar Baştan Başa’ ile flörtleşiyoruz. Laf aramızda, Asaf Halet Çelebi’yle de pek sıkı fıkıyız. Allah muhabbetimizi arttırsın.


1340705006_MahfuzSen objektif bir adamsın. “Hicran” albümünü önceki albümünün “Bitkinler Tekkesi” yle kıyasladığında güçlü ve güçsüz yanları sence neler?

‘Bitkinler Tekkesi’ ve ‘Hicran’ arasındaki en büyük fark ‘Hicran’ın planlanarak oluşturulması. Adından da anlaşılacağı üzere dertli zamanlarda yazılmış şarkılardan oluştu bu albüm. Bu albümde eskiye nazaran daha şiirsel konuşabildiğimi hissediyorum. Bazı şeylerin üzerini biraz daha kapatarak, etrafından dolanarak anlatmayı denedim. Lirikal anlamda şu ana dek beni en çok doyuran çalışmam oldu. Müzikal açıdan baktığımızda ‘Bitkinler Tekkesi’ ile arasında pek de bir fark yok. Farklı beatler ya da flow teknikleri bulmak pek de mümkün değil. Albümün güçsüz tarafı da bu olsa gerek. Yeni bir sound yakalamayı dert edinen bir albüm hazırlamadım.

Hicran’da Batarya Company’den Lider, Deviasend ve Allame’de var. Seninde içinde bulunduğun Batarya Company bu sıralar neler yapıyor?

‘Hicran’ı Batarya’da birlikte hazırladık. Tabii ki ekipten birilerinin olmaması mümkün değildi. Bugünlerde Allame’nin gündeminde yeni çıkan ‘Savaş’ albümü var. İmza günleri ve konserlerden oluşan yoğun bir takvimi var. Lider ise yasal bir albüm hazırlığında. Ekipteki herkes kendi projelerine gömülmüş durumda yani. Ben de İstanbul’dan dostum Harun Adil ile birlikte yeni bir albümün peşindeyim. Neler olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Ali Mert Alan