Müziğin ve korkunun antik hali: Eskilerin Şöleni

Müzikle korku edebiyatını buluşturan ‘Hayalet Müzik’ antoloji serisinin ikincisi ‘Hayalet Müzik 2 – Eskilerin Şöleni’, Artemis Yayınları’ndan çıktı.

Türkiye’nin en önemli sanatçı ve entelektüellerinden biri olan müzisyen, yazar, sinemacı, ressam Mehmet Güreli’nin de yazar kadrosunda yer aldığı ‘Hayalet Müzik 2- Eskilerin Şöleni’, müzik temalı tarihî korku öykülerinden oluşuyor. Lidya Kralı Gyges’i düşünürken Albinoni dinleyen tarihçi, Frigya’da Ana Tanrıça Kibele için müzikli ve kanlı ayinler düzenleyen rahipler, Hattuşa’yı saran laneti nasıl ortadan kaldıracağına kafa yorarken ritüel rahibelerinin ilahileriyle kendinden geçen Hitit Kralı Murşili, Yunan mitolojisindeki Sirenleri, Türklerin Tanrıçası Umay’ı ve geçmişin nice efsanesini peşinde sürükleyen müzisyen, İthaka’daki kurban töreninin anılarını hep içinde taşıyan anne, evinin penceresinden Foça’daki Siren Kayalıkları’nı seyreden kadın, Antik Çağ saraylarında şarkılar eşliğinde efsaneler anlatan ozan ‘Hayalet Müzik 2 / Eskilerin Şöleni’nde okurları bekliyor.

Ancak ‘Hayalet Müzik 2 – Eskilerin Şöleni’, Antik Çağ hikâyeleriyle sınırlı değil… Tarihin görece daha geç devirlerinde geçen öyküler de mevcut bu derlemede: Sefarad Yahudilerinin din değiştirmeye ya da İspanya’yı terk etmeye zorlandığı karanlık günlerin sesleri ve ritimleri, 1840’lı yılların İstanbul’unda keman sesleri eşliğinde işlenen cinayetler, eski zamanlarda Anadolu taşrasında ortaya çıkan bir lanetin peşine düşen ve aynalara bakmaktan korkan psikiyatr…

2019’un Kasım ayında Artemis Yayınları’ndan çıkan, korku ile fantazya edebiyatının Türkiye’deki önemli isimlerini yazar kadrosunda barındıran, sunuş yazısını yazar, şair, üstadımız Altay Öktem’in kaleme aldığı ‘Hayalet Müzik’ antolojisinde müzik temalı karanlık öyküler anlatmıştık sizlere. Elinizde tuttuğunuz ‘Hayalet Müzik 2 / Eskilerin Şöleni’nde ise konsepti biraz daha daraltıp tarihî kurguyu müzikle ve insanın içindeki karanlıkla birleştirdik. Böylece geçmişin sisli, loş koridorlarında geçen ve müzik eşliğinde ilerleyen gerilimli, tekinsiz öyküler çıktı ortaya.”

Hayalet Müzik 2 – Eskilerin Şöleni’nde öyküleriyle yer alan yazarlar şöyle: Mehmet Güreli, Özlem Ertan, Daryo D. Beskinazi, Zeynep Çolakoğlu, Yurdagül Şahin, Murat S. Dural, Nurgül Çelebi, Selim Çiprut, Nezihe Altuğ, Hakan Balcı. Kitabın kapak tasarımı ise Asmin Gündoğdu’ya ait.