METİN OLMAK

Türkiye’deki futbol dünyası sayısız hikayeye sahip. Bunların çok azını biliyoruz. Bildiklerimizi de  futbolcular,  mesleklerini bıraktıklarında hikayeyi özet geçerek anlatıyorlar.  Kimse bunları yazmak için kağıda kaleme sarılmıyor. Ama bu durum şaşırtıcı değil. Genelde futbolcular kitap okumayı sevmiyor. Yazmak istememeleri, bunu düşünmemeleri  normal.

Türkiye’de hayatını ve futbol yaşamını merakla okuyacağımız insanlar var ama bunlarla ilgili okunacak çok fazla kitap yok. Çok şükür ki Vecdi  Çıracıoğlu, efsane futbolcu ve ideallerinin peşinden koşan rahmetli  Metin Kurt’un hayatını Gladyatör isimli kitapta kaleme almıştı. Bu sayede Metin Kurt gibi önemli bir değeri onun futbolculuk yıllarına denk gelemeyen insanlar daha yakından ve ayrıntılı olarak tanıdı.

kitabın kapağıTürkiye’de futbol oynayan futbolcular ile ilgili son kitap Tümer Metin’in “Metin Olmak” isimli çalışması. Tümer’in kendi kaleme aldığı hikayesi onun Zonguldak’daki çocukluğundan başlıyor.  Metin,  o zamanın 1.lig’ine transfer olacakken yaşadığı şanssızlıkları, sakatlıkları, şans meleğinin tekrar onunla olmasını, Beşiktaş’daki yıllarını, Fenerbahçe’deki günlerini, milli takım kamplarını, Yunanistan’da geçirdiği yılları yazmış. En çok merak edilen kısmı yani Beşiktaş’dan, Fenerbahçe’ye transferini de  “kimseyi karşıma almayayım” korkusu olmadan açıkça yazmış. Onun Fenerbahçe’yle anlaştığı gün çok kızmıştım. Ama maruz kaldığı durumu okuyunca adamı anladım. Fatih Terim’le olan diyalogu, Sergen’le olan iletişimi, Lucescu’nun kendisine karşı olan şaşırtıcı tavrını okuyunca şaşırıyorsunuz.  Onun pişmanlıklarını dinliyorsunuz. Elde ettiği başarılara bakınca “Adam nereden nereye gelmiş. Helal olsun” diyorsunuz. En önemlisi çok tebessüm etmeyen suretinin neden asık olduğunu anlıyorsunuz. Keşke Tümer bunları anlatmak için yıllarca beklemeseydi. Faal futbolculuk döneminde insanlarla paylaşsaydı, kameralara anlatsaydı diyeceğim ama spor basını onu anlamamakta ısrarcı olacaktı. Adam da haklı.

Yerli futbol dünyamızdan pek çok insanla ilgili ilginç anektodlar bulabileceğiniz aynı zamanda Türkiye Milli Takımı ve Süper Lig’in yakın tarihini olaylarla ve kahramanlarıyla anlatan bir kitap. Futbolla ilgilenen insanlar bu kitabı okumalı. Futbolla ilgilenmeyip sadece kitap okumaktan zevk alan insanlarda okumalı. Çünkü içerisinde insanı sarmalayan bir açık sözlülük var.