Melike Şahin: Şarkı yazmak ilaç gibi

Melike Şahin için müzisyenlik uzun bir yolculuk ve bu yolculukta kadın olarak yürüyebilmek oldukça zor… Ama o şarkılarında altını çizdiği gibi “Yılmak yok” diyor ve hiç vazgeçmiyor. Solo kariyerine devam eden genç müzisyenle yeni single’ını, BaBa ZuLa’yı ve son klibini çeken ünlü yönetmen Tony Gatlif’i konuştuk.

Geçtiğimiz hafta Fransa’da bir konser verdiniz. Konser nasıl geçti?

Fransa Arles’da muhteşem bir konser verdik. Yarısı Türk yarısı Yunanlı olan 14 kişilik bir ekibiz. Konserlerimizde bu iki komşunun ortak geçmişinden şarkılar çalıyoruz. Hem Türkçe hem Yunanca söylüyoruz. Fransa’da da oldukça güzel tepkiler aldık. Hatta ben kendi şarkılarım olan “Kara Orman”ı söyledim, çok alkış aldı. Müziğin bildiğimiz bilmediğimiz dillerin ötesinde bir dil olduğunu böylece bir kez daha gördüm.

Tony Gatlif’in son filmi “Djam”in dünya prömiyeri öncesinde de konser verdiniz, filmin soundtrack albümünde de şarkılarınızla yer aldınız. Bu buluşma nasıl gerçekleşti?

Tony Gatlif’in her filminde olduğu gibi Djam’de de müzik, hikayenin ana taşıyıcılarından biriydi. Filmin İstanbul ayağında geçecek şarkılar için bir kadın şarkıcı arayışına girmişler. Sonra bizi bir araya getirdiler, tanıştık ve çalışmaya başladık. Soundtrack albümü için de diğer müzisyen arkadaşlarım Cümbüş Cemaat ile birlikte üç şarkı kaydettik. Şarkıları çoğunlukla Tony Gatlif seçti. Filmin kapanışını yapan Arapina’yı ben söyledim. Cümbüş Cemaat’ten Cem Köklükaya’yla birlikte de Aman Doktor ve İstemem Babacım’ı söyledik.

Son single’ın klibini de Tony Gatlif çekti. Bu nasıl gerçekleşti? Galiba teklif ondan gelmiş…

Bu fikir Djam’in Türkiye prömiyeri için buluştuğumuzda ortaya çıktı. Ben demolarımı daha önce ona dinletmiştim, sağ olsun müziğimi destekliyor. “Sana bir klip çekelim” dedi, kulaklarıma inanamadım, çevirmene birkaç kez “Doğru mu anladım?” diye tekrarlattım. Sonra da uzun süre mailler döndü, Sirkeci Garı’ndaki bir günlük çalışmanın ardından “Sevmek Suçsa Suçluyum”un çok kıymetli Tony Gatlif imzalı bir klibi olmuş oldu.

Altı yıl boyunca BaBa ZuLa’ya yüzlerce konserde eşlik ettiniz, onlarla dünyayı dolaştınız. O yıllar size nasıl bir tecrübe kazandırdı?

BaBa ZuLa benim için bir müzik okulu… Grup olarak hareket etmeyi, turne hayatını, sahne üstünde durmayı, Müzik piyasasını ve mesleğimin inceliklerini öğrendim. Tek kelimeyle müthiş bir deneyim. Kariyerim için de oldukça önemli bir avantaj. Çünkü doğruyu yanlışı ayırt edebilecek tecrübeyi edindim, solo yolculuğuma bileylenmiş bir müzisyen olarak başladım. Tahmin edebileceğiniz üzere diğer pek çok sektörde olduğu gibi, bu sektörde de bir kadın olarak yürüyebilmek oldukça zor.

“Sevmek Suçsa Suçluyum” içinde güzel hisler barındıran, pozitif ve umut dolu bir şarkı. Dinlerken insanın içi açılıyor. Şarkının sözleri nasıl ortaya çıktı?

Çok sevdiğim bir arkadaşımla uzun ve çok keyifli bir sofra muhabbetimiz üstüne dökülüverdi o sözler. “Sevmek Suçsa Suçluyum” küçüklükten aklıma kazınmış bir cümle aslında. Babam, annemi kızdırınca gönlünü almak için bu sözleri söylerdi. Benim günlük lugatımda olmayan bir cümleydi ama aşinaydım. Eve döner dönmez hemen telefonuma kaydettim. Sonra da aranjörüm Can Güngör’le birlikte şarkıyı yapılandırdık. Ben bu şarkıyı kız kardeşlerime umut olsun diye yazdım. Yanyana olursak dertler vız gelir tırs gider. Sevmek elbette suç değil ama böyle hissetmemiz üzücü. Devir umutsuz ama alışmamak lazım buna. Bir noktada umudumuzu bulup ona sarılmamız lazım. Başka türlü olmuyor.

İlk albümünün “Merhem” için de çalışmalara devam ediyorsun. Albüm yayınladığın single’ın çizgisinde mi olacak? Yani hayal kırıklıklarına, mutsuza karşı bir “merhem” mi bekliyor dinleyicileri?

Benim karanlık ve mutsuz zamanlarıma ilaç gibi geldi şarkı yazmak. İster umuttan bahsetsin, ister kırgınlıktan, hepsinin içinde aynı mesaj var: “Yılmak yok”. Şarkılar benim yaralarıma merhem oldu, albümümün de dinleyenlere bu hissi vermesini ümit ediyorum. Prodüktörüm Can Güngör olacak. Harika bir iş çıkaracağına eminim, yola ilk çıktığımda da beraber çalışıyorduk zaten. Şu andan zamanını kestiremiyorum ama önümüzdeki seneyi geçirmeyeceğim. Albümü beklerken sürpriz single’lar gelebilir yine, benden söylemesi (gülüyor).