Kolera: Meşguliyet beni huzurlu tutuyor

Rap müziğin üretken isimlerinden Kolera, gerek konserler gerek yeni şarkılar olsun temposunu hiç düşürmüyor, her zaman yoğun… Geçtiğimiz hafta “Dön Dünya” isimli single’ını dinleyicileriyle paylaşan Kolera’yla yeni şarkısını ve Avlu dizisini konuştuk.  

Sizinle yaptığımız son röportajda “Huzurunuz yoksa başkalarına mutluluk vermeniz çok zor.” demiştiniz. Peki, siz bugünlerde nasılsınız diyerek başlayayım. Huzurlu musunuz, neler yapıyorsunuz?

Zamanımın büyük bölümünü müzikle geçiriyorum diyebilirim. Yakında ilk defa sözlerin yanı sıra müziğini de kendi yaptığım bir parçayı sevenlerime sunacağım. Meşguliyet beni huzurlu tutan bir şey.

Yeni şarkınız “Dön Dünya” üç sene önce yapılmış ama bu hafta yayınladınız. Galiba şarkıyı kaydettikten sonra kaybetmişsiniz. Şarkıyı tekrar nasıl buldunuz? 

“Kolokolik”i hazırlarken albüme almadığım şarkılar vardı. “Dön Dünya” da bu şarkılardan biriydi. Üzerinden  zaman geçmişti ve bilgisayarımda bu şarkıyı fark ettim. Kenarda kalmış, unutulmuştu. “Kenarda duracağına kulaklarda dursun” dedim, yeni bir nakarat yazarak şarkıyı biraz değiştirdim, çok da sevildi, iyi ki paylaşmışım.

“Avlu” dizisinde rol aldınız bir rapçiyi canlandırdınız, şarkınızı seslendirdiniz…

“Avlu” dizisinin bir sahnesi için şarkımı istediklerini söylediler. Teklife çok sevindim ve kabul ettim. Dizinin yönetmeni sevgili Yüksel Aksu çok yönlü düşünen biri. Kavgaya doğru sürüklenen, kızışan bir ortamda kullanabilecek onlarca sert ya da enerjik şarkım varken o, “Sen Nasıl Bir İnsansın” gibi duygusal bir şarkıyı tercih etti. Ardından şarkının çalacağı sahnede benim de olmamı istediklerini söylediler. Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse gibi muhteşem oyuncularla hayata geçirilen, konu bakımından çok güçlü bir dizide sadece kendim olarak bir sahnede olmak beni çok mutlu etti. 

Yıllardır patlama yapacak denilen rap müzik beklenen patlamayı gerçekleştirdi. Dizilerde rap şarkıları çalıyor. Rap müzisyenleri uzun turnelere çıkıyorlar ve konserleri dolu geçiyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Açıkçası turneler yapıp dolu konserlere imza atan ve Türkçe rap yapan bir rapçi tanımıyorum. Rapçilerin birçoğunun çıktıkları mekânlar, konser mekânı bile sayılmaz. Tek başına sahneye çıkan rapçi de çok az, genelde toplanarak konser veriyorlar çünkü tek başlarına yeterli miktarda rap dinleyicisini bir araya toplayamıyorlar. Rap müziğin dizilerde yer bulması güzel bir gelişme olsa da radyolarda rap duymadıkça maalesef ülkemizde rap’in pek de kabul gören bir müzik türü olduğunu söyleyemeyeceğim.

Son albümünüzün üzerinden yaklaşık iki sene geçti, solo albüm için çalışmalara başladınız mı? 

Albüm yaptığımda ancak kliplendirdiğim şarkıları duyurabiliyorum. Diğer şarkılar bir nevi harcanıyor gibi oluyor. Elbette yeniden albüm yapacağım ama bir süre tekli şarkılar yayınlamak istiyorum. Üretme konusunda sıkıntım hiçbir zaman olmadı. 

Blog’unuzda çeşitli illerdeki  konser görüntülerine yer  veriyorsunuz. Sahnede başınıza gelen ilginç bir anınızı  bizimle paylaşır mısınız?

Sanırım başıma gelen en ilginç şey sahnede değil ama sahne sonrasında kendi korumamın beni tartaklamasıydı. Konser boyunca güvenliğimi sağladı, sonra da kafamda kapüşon var diye beni tanımadı ve aracıma sokmadı. “Anlamadım” deyip araca girince de kafama darbe yedim. Aracın etrafında sevenlerim de vardı. En son ellerimle aracın içindeki halıyı tutmuştum ve korumam her iki ayağımı tutup beni tepetaklak etmişti. “Bıraksana beni” diyerek araca girmek için çığlık attığımı hatırlıyorum. Gerçekten tam bir kara komediydi.