Khontkar: Türk toplum örf ve adetleriyle aram hep bozuktu

İzmir çıkışı rapçi Khontkar imajı ve şarkı sözleriyle dikkat çeken, kimilerinin çok beğendiği kimilerinin hiç hazzetmediği biri. Oldukça üretken bu genç adama anlat, senin olayın nedir dedik. O da açık sözlü bir şekilde içinden geçenleri anlattı.

Kötü bir mahallede büyüdüm ama büyürken hayatın zor geçmesi semtten çok geçim sıkıntısıyla ilgiliydi. Mahallede acayipti tabii. Çocukken de farklı biriydim o yüzden sokakta kendimi kabul ettirmem biraz zaman aldı. İlkokulda hemen hemen her gün kavga ederdim. Büyüdükçe kavga ettiğim insanlarla birbirimize alıştık. Onlar da ben de enteresan adamlar olduk. Birçok arkadaşım cezaevine girdi, ölen arkadaşlarım oldu. Mahallede aile ortamları da değişiktir. Kapımın önünde birbirini doğrayan kardeşler gördüm. Küçükken kum kazdığım çocuklar katil oldu. Bu tarz şeyler.

Bazı şarkı sözlerimin garipsendiğinin farkındayım. Aslında bu biraz memleket sorunu. Bir de bazı insanların bir şeyleri başka bir şeye benzetme durumu var. Bu benzetmeyi herhangi bir araştırma yapmadan kopyalama olarak nitelendiriyorlar. Ben insanların duymak istemedikleri şeyleri söylüyorum. Bu da bazı insanlara dokunabiliyor. Yaptığım müzik herkese göre değil. Benim 15-20 civarı yayınlanmış mixtape, albüm, EP’im var. 2-3 tane şarkıyla şarkı sözlerimi sınırlandıramam. Anlamlandıramayan, ait hissetmeyen herkes pas geçebilir.

Renkli saçlarım, sahnedeki dansım, altın dişim bazı insanlara itici gelebilir.  Açıkçası hayatımın hiç bir noktasında bu tip insanları kaale almadım. Aksine benim için hep alay konusu olmuşlardır. Türk toplum örf ve adetleriyle de aram hep bozuktu. Ben hep farklı olduğum için yargılandım. Aynı zamanda da farklı olduğum için buradayım.


Albümüm çıktı ama gazı kesmeyeceğim. Yakın zamanda videolar ve sürpriz projeler ile geri döneceğim. Ayrıca RedKeys Music bağımsız bir plak şirketi olarak yeni sanatçılara da 2018 itibari ile kapılarını açtı. Yepyeni RedKeys sanatçılarının da kemik kadronun da yeni projeleri yolda. Her zaman elimizdeki imkanları zorlayarak daha kaliteli müzik ve kaliteli görseller sunmaya çalışıyoruz.

Global anlamda yaptığım müziğin bir yeri olduğuna inanıyorum. Bu sadece Trap etkileşimli olmasından dolayı değil, jazzy soundlar ve neo-soul gibi türlerde de çalışmalar yapıyorum. Amacım her zaman aileme ve dostlarıma yaptığım işle destek olabilmek. Çok yakında yeni bir İngilizce single çıkaracağım. Hangi şirket olduğunu şimdiden söylemeyeyim sır kalsın. (gülüyor) Bu proje dünya piyasasında neler yapabildiğimi bana da size de gösterecek.

Ali Mert Alan