Gece: Yüreğimiz ve aklımızla müzik üretmeye devam edeceğiz

filhakikat_Gece Yüreğimiz ve aklımızla müzik üretmeye devam edeceğiz

“Gece”, yaptığı her albümle istikrarlı bir şekilde büyüyen, iyi müzik yapan bir alternatif rock topluluğu. Kısa bir süre önce “Tik Tak” isimli yeni çalışmasını görücüye çıkaran toplulukla yeni plaklarını, kliplerini ve 17 yıldır süren dostluklarını konuştuk.

Sony Music Türkiye ve Bluenight Records’un ortak çalışması olarak “Tik Tak” plak formatında yayınlandı. Nedir Tik Tak’ın hikâyesi?

Sony Music bize bir proje teklifiyle geldi. Alt-label kapsamında alternatif müziği destekleyen bir projeydi. Bize de projenin açılışını yapma teklifinde bulundu. Açıkçası, bu fikir bizi de heyecanlandırdı çünkü alternatif müziği geliştirecek her türlü fikre sıcak yaklaşıyoruz. Bu kapsamda biz de “Tik Tak” şarkısının çalışmalarına başladık. Daha önce küçük bölümü hazır olan ama devamını getiremediğimiz bir şarkımız vardı. Bu kapsamda onu ele almaya karar verdik ve o şarkının küçük halini düzenleyip geliştirerek Tik Tak şarkısına çevirdik.

Klipte siz yoksunuz, neden?

Klip, toplumda yabancılaşma yaşayan bir çiftin, soğuk ve karanlık bir dünyadan, kendilerini güvende hissettikleri bir ortama yolculuklarını anlatıyor. Bireyselliğini yitirmiş bir toplumdan sıyrılıp özgür alanlarına, bir nevi sığınaklarına gidiyorlar. Hikâyeyi daha iyi yansıtmak için kendimizin klipte görünmesine gerek olmadığı fikrine vardık ve bu sebeple de klipte yer almadık.

Çıkış şarkınız “Gönder Gelsin”de “Hayat en sıkı belayı gönder gelsin” diyorsunuz. Başınıza açtığınız en büyük bela neydi?

Başımıza açtığımız büyük belalar olduğu söylenemez. Ama tatlı bir bela söyleyecek olursak, onun da bu ülkede alternatif müzikle uğraşmak olduğunu söyleyebiliriz.

Alternatif müzik kitlesi artıyor mu? 

Alternatif müzikte 2014 yılından beri bir canlanma var. Dinleyici kitlesi artıyor mu emin değiliz ama alternatif müzik yapan sesler artıyor. Yeni isimler sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak dinleyici kitlesine kolayca ulaşabiliyorlar. Bu da daha fazla sanatçının üretmesine yol açıyor. Bu durum bizi oldukça mutlu ediyor. Çünkü piyasayı kendi dengesinde bıraktığınızda pop/arabesk/fantezi ekseni dışına çıkamıyor ve oldukça büyük bir kısır dengeye sokuyor kendisini. Yeni seslerin çıkması ülkenin müzikal zenginliğini daha iyi yansıtıyor ve bu müziğin gelişmesine katkıda bulunuyor. Umarız bu sesler ana akım medyada da daha sık yer bulur.

Yeni çalışmalarınız var mı?

Genel olarak sanat başlığı altında bir şeylerle uğraşıyorsanız çok fazla plan program yapamıyorsunuz. Ülke koşulları el verdiğince konser yapmayı planlıyoruz. Tik Tak şarkısının tanıtımıyla uğraşacağız. Bu nedenle belirli bir yolumuz yok. Yüreğimiz ve aklımızla müzik üretmeye devam edeceğiz.

17 yıllık bir grupsunuz ve hiç eleman değiştirmediniz. Buna pek sık rastlamıyoruz. Bunu korumak zor, siz bunu nasıl başarıyorsunuz?

Müzik yapmanın dışında çok yakın arkadaşız. Artık birbirimizi çok iyi tanıyoruz ve bu dostluğumuza doğal bir akış getiriyor. Bunun dışında fikirlerimize saygı duyuyoruz ve birbirimizi dinliyoruz. Karar alırken oy çokluğu değil, oy birliği olmasına özen gösteriyoruz. Bu da demek oluyor ki sıklıkla diyaloğa giriyoruz.

Ali Mert Alan