Gaziantep yemekleri için adresler

 

Bu aralar pek çok gazetede, internet sitesinde Gaziantep’in yemek kültürüyle ilgili yazılara rastlıyorum. Bu güzel şehrin lezzet haritası ne kadar yazılsa, anlatılsa az. Yolu Gaziantep’e düşecek olanlar için beş tane lezzetli adres belirtmek istedim. Antep’de sadece beş tane leziz tat yok daha fazlası hem de çok daha fazlası var. Ama Gaziantep yemekleri konusunda bu beş adres başlangıç için ideal.

 

 Metanet Lokantası’nda  Beyran çorbası

Bir tencerede et kaynatılıyor. Diğer tencere de pirinç haşlanıyor. Bir bakır kaseye et ve et suyu konuluyor sonrasında da pirinç. İsteğe göre  çorbaya  pul biber konuluyor. Bu şekilde  kase ateşin üzerine bırakılıyor, kaynar bir hale geldiğinde de  servis ediliyor. Beyran’ın  eti lokum gibi, suyu da kış günlerinde bir nevi ilaç. Aklınızda bulunsun beyran çorbası, Gaziantep’de sabah saatlerinde tüketiliyor. Yolunuz buraya düşerse erkenden Metanet’e uğrayın. Pişman olmayacaksınız. Beyran çorbasında yok yok. Pirinç, et suyu, et parçaları, sarımsak ve acı biber. Gaziantep’liler sabahın erken saatlerinde bu çorbayı içmekte haklılar. Çünkü lezzet beklemez.

 

 

katmerKatmerci Zekeriya Usta

Katmerci Zekeriya ufak bir dükkan ama sabahın erken saatlerinde önünde büyük bir kalabalık var.

İnsanlar bu küçük dükkanın önündeki masalara kurulmuş siparişlerini bekliyorlar. Zekeriya Usta’nın katmeri için değil on dakika, saatlerce bile beklenir. İnce hamur, kaymak ve antep fıstığı triosundan oluşan muhteşem tat. Yerli, yabancı pek çok gurmenin yazılarından övgüyle bahsettiği dünyanın dört bir yanına katmer gönderen Zekeriya Usta’ya gidin.  Hani Mehmet Yaşin diyor ya “Damak çatlatan lezzet” işte burası öyle bir yer. Damağınız lezzetten çatlıyor.

 

 

tahmis

Tarihi  Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi sadece Gaziantep’in değil Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden biri.

1635 yılından beri faaliyetteymiş.Buranın en çok ilgi gören içeceği menengiç kahvesi. Mekanın,  ahşap yapısı kahvehanenin hem ruhunu hemde geçmişin izlerini sizlere hissettiriyor. İçeride saatlerce otursanız bile sıkılmayacağınız sizi dinlendirinden bir mekan.

 

 

 

 

orkideOrkide Pastanesi

Katmeri bir de burada yemelisiniz.

Orkide Pastanesi’ndeki  katmerin hamuru çok çok ince. Adeta hamurun içinden fıstık fışkırıyor. Bu katmerin yapılışı bilindik Gaziantep katmerinin yapılışından biraz daha farklı.Katmer dışında burada sabah kahvaltısı yapmanızı da öneririm. Zengin bir menüsü var. Tatlı menüsü de çok geniş, baş döndürücü. Ve çok lezzetli.

 

 

 

 

 

 

 

imamCagdas-Kebap-AliNazikİmam Çağdaş

Burası  Gaziantep şehriyle özdeşleşmiş bir işletme.

Bu şehre yolu düşenlerden bilindiği gibi İmam Çağdaş’dan baklava getirmesi rica edilir. Mekan sadece baklava değil lahmacun ve kebabı da hakkıyla yapıyor. Geniş bir menüye sahip. Menüden yemek seçerken kafanız karışıyor. Bu duruma çözüm bulmak için İmam Çağdaş;  lahmacun, ali nazik, karışık et ve karışık tatlı tabağından oluşan bir menü hazırlamış. Ben bu menüden söyledim. Ve hepsi çok güzeldi. İmam Çağdaş isim yaptıktan sonra kaliteyi elden bırakan işletmelerden değil. Her saat kalabalık olmasına rağmen hızlı servisi ve harika yemekleriyle unutamayacağınız bir adres.

 

 

Ali Mert Alan