Ex Nihilo: Sınırları zorlamak istiyoruz

filhakikat_Ex Nihilo Sınırları zorlamak istiyoruz

Başarılı koku kreasyonlarıyla dikkat çeken Fransız parfüm markası Ex Nihilo’nun kurucularından Sylvie Loday kısa bir süre önce ülkemize geldi. Biz de Sylive Loday’la hem İstanbul’u hem de ilhamını parfüm, mimari ve tasarımdan alan Ex Nihilo’yu konuştuk.

Siz Amerika’da doğup büyümüşsünüz, Olivier Royere İsveçli, Benoit Verdier Fransalı… Üçünüz nasıl bir araya geldi?

Olivier ve Benoit birbirlerini 15 yıldan beri tanıyorlar. Onlarla ortak bir arkadaş vasıtasıyla tanıştım. En başından beri, aynı girişimci akıl ve lüks kültürünü paylaştık. Bu yüzden bir fırsat gördüğümüzde, kendi rüya şirketimizi kurmak için eski işyerinden ayrılmaya karar verdik.

Ex Nihilo’da kokularla yatıp-kalkan üç ortak var. Parfümörler yeni bir koku meydana getirirken yaptıkları ürüne müdahale edilmesinden çok hoşlanmazlar. Peki, parfümlerinin üretim aşamasında üç kişinin fikir birliğine 
varması zor olmuyor mu?

Tanışıklığımız eskiye dayandığı için sorun yaşamıyoruz. Parfümleri tasarlama ve ortaya çıkarma sürecimiz oldukça organik bir şekilde gelişiyor. İlham ve fikirlerle birlikte geliyoruz, parfümlerle koku temasına geçiyoruz. Kokularla yaşıyoruz, fikir paylaşıyoruz ve sonra ortak bir karar veriyoruz. Farklı kişiliklere sahip 3 kurucu olmak da bizim için güçlü ve ruhani. Sınırları zorlamak istiyoruz.

filhakikat_Ex Nihilo Sınırları zorlamak istiyoruz3Peki, markanızın adını Ex Nihilo yani ‘hiçlikten gelen’. Bu ismi koymanızın özel bir sebebi var mı? 

Ex Nihilo sıfırdan yaratılmış, hiçlikten gelen anlamını taşıyor. Paris›teki ilk mağazamızı açtığımızda hiç kimse bizi beklemiyordu ama koku koleksiyonumuz parfüm dünyasını şaşkına çevirdi, ses getirdik. Bilinmezden geldik ama epey dikkat çektik. Fransız parfümerinin kökenine dönerek standartlaştırılmış lükse alternatif olmayı hedefliyoruz.

Parfümlerinizin isimleri oldukça ilgi çekici… Devil Tender, Fleur Narcotique, Sweet Morphine, Venenum Kiss. Kokuları nasıl isimlendiriyorsunuz?

Zaten akılda bir başlangıç noktası var, bu da ilhamımızın bir parçası. İlham, bir kitaptan, şarkıdan ya da kelimelerin birleşiminden gelebilir. Parfümör için vizyona ihanet etmeden, yaratıcılığa maksimum etki ve hayali çağrışımla söz etmek zor bir sorundur. Parfümün kendisi gibi, isimde de nokta atışı olması lazım. Çünkü isim, sihrin bir parçası.

İSTANBUL’LA GÜÇLÜ BİR BAĞIMIZ VAR

İstanbul’la güçlü bir bağımız var. Babylon koleksiyonumuz şehrin inanılmaz geçmişi için saygı duruşu niteliğinde. Bu eşsiz kozmopolit ve mistik titreşimleri yakalamak üzere yapıldı. Amber Sky isimli parfümümüzde, usta burun Olivier Pescheux’la ifade etmek istediğimiz şey zıtlık ve bağımlılık hissi veren bu kontrasttı. Umarız buradaki insanlar bu kokuyu beğenirler ve bizimle fikirlerini paylaşırlar.

Ali Mert Alan