Essential Parfums: Bois Imperial

Özellikle Parfums de Marly Delina EDP ve Exclusif ile hanımların gönlüne taht kuran burun son dönemde hepimizin severek kullandığı Marc Antoine Barrois Ganymede, B683 ve B683 Extrait parfümlerinin de arkasında ki isim Quentin Bisch. Son dönemde yaptığı çok başarılı, farklı ve genel beğenisi yüksek çalışmalar ile dünyanın takdirini topluyor. Bugün sizlerle dikkat çeken bir diğer parfümü olan Essential Parfums’ün Bois Imperial’iyle ilgili yorumumu paylaşmak istedim.

Parfüm başlangıçta biraz balzamik başlıyor. Ancak korkmayın çok kısa bir süre sonra yolculuğumuza başlıyor ve yeşil taze bir fesleğen hissetmeye başlıyorum. Hemen ardından yine yeşil ama birazda topraksı bir vetiver algılıyor burnum.

Belirli bir süre bu yeşil aromatik havada ilerledikten sonra orta notalara inmeye başlayan parfümde airy denen ferahlatıcı birazda baharatlı bir hava hakim olmaya başlıyor. Bunu araştırdığım zaman parfümörün kullandığı Nepal’de yetişen Timmur Biberi adı verilen bir çeşit baharat notasının etkisinin olduğunu anlıyorum. Çok fazla parfümde karşılaşmadığım bu nota kullanımı gerçekten hoşuma gitti. Evet bu noktadan sonra parfümün kalbi parfümörün imza notalarından olan Akigalawood notası iyice hakim olmaya başlıyor. Öyle keyifli ki hem odunsu hem yosunumsu hemde biraz baharatlı gibi. Bu aşamadan sonra parfüm son dönemde hepimizin severek kullandığı Ganymede ile çok yakınlaşıyor. Burada gerçekten kilit nokta Akigalawood diyebilirim. Bu parfüm fesleğen ve vetiver ile yeşil Ganymede içerdiği mineralli notalar ve ölmezotu ile daha ozonic bir başlangıç yapsada kalp notasına indiğimizde iki parfüm birbirine göz kırpıyor.

Dip notalara bu şekilde uzun bir süre keyifle girerken devreye hafif bir paçuli giriyor. Bu aşamada daha topraksı bir yapı oluşup, bu haliyle uzun bir süre parfüm size eşlik ediyor.

Toparlarsam parfümü gerçekten çok beğendim. Özellikle fiyatı düşünüldüğünde ( bana yurtdışından bir tık yüksek rakama gelsede) designer fiyatına niş deneyimi demek doğru olacaktır.

Performansı fiyatına göreçok başarılı olan parfümü özellikle Ganymede seven ama biraz daha yeşil ve uygun fiyatlısını arayanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Parfümör: Quentin Bisch

Kullanım: ilkbahar / Yaz

Puanım: 9/10

Cüneyt Akçetin