Erkekler olarak suçluluk duymalıyız

a

Dostoyevski, 135 sene önce aynı kadına aşık olduğu babasını öldüren bir genç erkeğin, Dimitri Karamazov’un öyküsünü yazmıştı. Bizler ise bugün tecavüz etmeye çalıştığı bir kadını öldürdükten sonra ilk iş babasını arayan bir caninin vahşetine tanık olduk. Dostoyevski suçluluk üzerine düşünüyordu, baba katlini kafaya takmıştı. Bugün ise kadınların canına kastetmiş erkeklerin suç ortaklığına tanık oluyoruz.

Erkekler arası rekabetin yerini kadınların canına kast etmekten çekinmeyen bir kötülük dayanışması almış durumda. Özgecan Aslan’ın katli zamanın ruhunun bambaşka bir şeye dönüştüğünü gösteriyor. Aynı kadın için rekabet eden erkeklerin dramatik hikayeleri yerini toplu tecavüz planlayan canilerin soğukkanlı planları doldurdu.

Erkeklerin suç ortaklığı kadınların katlini mümkün kılıyor. Erkekler olarak suçluluk duymalıyız, bu suç ortaklığı rejiminden hepimize pay düşüyor. AMK gazetesi okurluğundan sinkaflı küfür etmenin kayıtsızlığına, bu işin bir parçasıyız.

Suçluluk erdemdir, onarmaya yönelik ilk adımı atmaya vesile olur. Özgecan Aslan’ın öldürülmesinden dolayı erkekler olarak suçluluk duymalıyız.

Musa Acar