by
on
under
tagged
Permalink

Çay koyun, aşkı konuşalım

filhakikat-Çay koyun, aşkı konuşalım

‘Çok yorgunum Tanrım, dizlerinde biraz dinlenebilir miyim ?

Tanrım !

Nyss sn mşglsun glba. ‘

Sizin için Tanrı ‘yla konuştum.

Tanrı meşgul olduğuna göre kendi işimizi kendimiz halletmeliyiz.

Öncelikle anlamlandıramadığınız her duyguyu aşk olarak adlandırmamakla başlayabilirsiniz, kendinize yardım etmeye. Zira hiçbir insan günümüzdeki kadar sık ve hızlı aşık olamaz.

Bir çok şeyi  öğrendiğiniz insandan sürekli acı çekmeyi de öğreniyorsanız ve karşısında güçlü görünmeye çalışmaktan içiniz çatlayacak duruma geldiyse, uçarak uzaklaşmak zorunda kaldığınız bir aşkın içinde kaldığınızı size söyleyeyim ama siz ister uçun, isterseniz uçmayın.

Her şey, her şeye değer felsefesi tam bir kandırmaca. Size iyi gelmeyecek hiçbir şey, hiçbir şeye değmez. Kaybedecek bir şeyi olmayan insan siz değilsiniz.

Bir kere sevmek, bin kere ölmeye tekabül etmiyor. Unutmakla – unutmamak arasındaki o ince sırat köprüsünden geçmek o kadar da zor değil. İnsan her şeyi unutarak yaşayabilir ama her şeyi hatırlayarak yaşayamaz.

Hiç kimsenin gidişi kimsenin ölümüne sebep değil. Mutsuzluktan ölen yok henüz.  Ama hayatta hiçbir şey de mutluluk kadar çabuk eskimiyor.

Sürekli kazanmak için uğraşmak  yorucu olmalı, biraz da saçma sanırım. Bir insan karşısında ne kazandığınızın hiçbir öneminin olmadığını, önemli olanın ne kazandığınız olduğunu hatırlatmama gerek var mı, bilmiyorum.

Sizin bir başkasını kırdığınız yerden, sizden kırılacaksınız ya da zaten kırıldığınız için kırıyorsunuz. Bu da benim tezim.

İnsan içinden geleni yapmayınca kafalar karışıp, canlar sıkılmıyor ama rahatta uyunmuyor. Bence uyumak daha önemli. İçinizden geleni yapın.

Seviyorum deyip sevgisini göstermeyenden, özledim deyip kalkıp gelmeyenden hayır gelmiyor. Yani o meşhur isteseydi arardı, isteseydi gelirdi replikleri doğru.

Mesela benim hayatta başarılı olduğum tek alan, bir şeyi çok istesem dahi gururumdan ‘ hayır ‘ demek. Yazınca çok havalı, yaşayınca çok ezik. Sizde de aynı hissi uyandırıyor mu, merak ediyorum.

Tanrı bir çok şeyi önümüze seriyor anlamamız için, mantığımızı askıya aldığımız noktada anlamakta zorluk çekiyoruz. Aslında Tanrı meşgul değil, seni dinliyor ve bir sopası olmadığı için mevcut durumları farklı türlü gözümüze sokuyor. Bende Tanrı ‘nın sopası görevini görüyorum şu an. Ve en sade, en yalın cümlelerle aktarmaya çalışıyorum muhtemel yaşananları, yaşanması muhtemel olanları…

Yaptığım muhteşem çıkarımlara son olarak @insanuzuluyo ‘nun bir tweetini ekleyerek son vermek istiyorum.

“Hayatınızı s*kmiş birine “Hayatımı s*ktin.” demenin manası yok. O her şeyin farkındadır. Koskoca bi’ hayatı yanlışlıkla s*kmiş olamaz.”

Ne kadar doğru !

Yazı: Büşra Öklük

Foto: Jan Stel