Buğrahan Çayır: Herkes hayallerinin peşinden gitmeli

11053067_431285000376652_4307514922494344517_n

Eski grubu CONTROL+Z ile Rock n Dark Ekspress ve Battle of Bands gibi yarışmalarda birincilikleri olan Buğrahan Çayır artık yoluna tek başına devam ediyor. Kısa bir süre önce “Kal Yanımda” isimli single çalışmasını çıkaran Buğrahan’la lafladık.

 Uzun yıllardır müzikle ilgileniyorsun, 13 sene önce müzik için üniversiteyi bırakmışsın. Bugün düşündüğünde bu kararını nasıl değerlendiriyorsun? Pişman mısın?

Asıl bırakmasaydım pişman olurdum. 13 sene önce bir müzik grubuna katılabilmem için bir barın içinde denemeye aldılar beni. Performansımı sergiledikten sonra, yetersiz olduğumu ve gruba dâhil olamayacağımı söylediler. O an çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Ama bu bile beni yolumdan çeviremedi. Ben yine sahneye çıkıp şarkılar söyleyeceğimi biliyordum. Yanılmadım da tam bir sene sonra bana yetersiz olduğumu söyledikleri o barda kendi kurduğum “Cornershop” adlı grubumla 6 yıl boyunca sahneye çıktım. Trakya bölgesinde haftanın 4 günü full çalıyorduk.Şimdiye geriye döndüğümde verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Bence herkes hayallerinin peşinden gitmeli.Bazen ne için yaşadığımızı hayatın akışında unutuyoruz, gözden kaçırıyoruz. Hayallerimizin peşinden gitmek için o gücü içimizde aramamız ve bulmamız gerekiyor. Umarım herkes o gücü içinde fark eder ve bulur.

Peki, hayalini gerçekleştirdikten sonra okulu bitirmeyi düşünmedin mi?

Tabii ki düşündüm ve üniversiteye tekrar kayıt yaptırdım. Ama yine de birinci planda hep müzik vardı. Ayrıca şu an Bahçeşehir Koleji’nde ukulele, perküsyon, gitar ve orkestra derslerine giriyorum. Müziğin hayatımın her alanında benimle olması için gayret gösteriyorum.

Çeşitli gruplarda müzik yaptın. Şu anda da bir grupla müzik yapıyorsun ama bu sefer kendi adını kullanıyorsun. Bunun muhakkak ki bir nedeni vardır…

Şarkılarımı yazıyorum, aranje ediyorum, gitarlarını, baslarını, davullarını, klavyelerini vs. hepsini kafamdaki son haline getirebilecek donanıma sahibim.  Karar verirken bu sorumluluğu da üstlenmek adına riskleri tek başıma almaya karar verdim. Onun dışında çok değerli müzisyenlerle çalışıyorum ve zaten bir grup gibi hareket ediyoruz. Önemli olan paylaşılan müzikli zamanlar…

“Kal Yanımda” single’ı bu ay yayımlandı. Peki, ilk albüm ne zaman çıkacak?
Uzun zamandır kayıt edilmeyi bekleyen ve üstüne çok fazla düşünme fırsatı bulduğum şarkılarım var. Haziran ayı gibi kaydetmeye başlayacağım. Kaç şarkı olur bilemiyorum ama şarkıların kayıtları içime sindikten sonra yayımlamayı düşünüyorum. O yüzden bir tarih vermem doğru olmaz.Hem tarih vermek acele etmeye yol açıp sonuca etki edebilir (gülüyor).

 

11146236_416190968552722_8933065684433061163_nControl Z’nin en çok etkilendiği sanatçıların Umay Umay ve Mete Özgencil olduğunu bir röportajınızda okumuştum. Peki, senin solo olarak devam ettiğin kariyerinde en çok etkilendiğin ve müziğini etkileyen sanatçılar kimler?

Umay Umay ve Mete Özgencil’in yerleri benim için ayrıdır. Sohbetlerimizde eleştirilerini, görüşlerini her zaman dikkate almışımdır. Soruna gelince de dönem dönem değişti ama son zamanlarda birebir fikir alma şansı bulduğum müzisyen ve müzikten anlayan dostlarım var. Benim gibi grup müziğinden gelip solo projeler deyapan ve vokalimi geliştirmemde yardımcı olan Harun Tekin(Mor ve Ötesi), Koray Candemir(Kargo), Mustafa Kemal Öztürk(Badem) var.Edebi açıdan fikirlerini esirgemeyen Doğu Yücel ve birde müzik abimiz Selim Serezli var. Hepsi sağ olsunlar görüşleri ve eleştirileriyle yardımcı oluyorlar.

Önceki grubunla iki önemli müzik yarışmasında birinci oldunuz. Bu birincilikler size neler kazandırdı?

Manevi olarakbir şeyler başarmış olmanın yanı sıra çok eğlenceli zamanlar ve hatıralar kazandırdı. Bazen dereceye girdik bazen giremedik ama şimdi dönüp baktığımda özlediğim sadece süreç. Hedefe giden süre zarfında geçirdiğimiz süre. Diğer yönden kazandırdıkları; büyük sahnelerde çalma imkânı amatör müzisyenler için güzel bir imkân ve tabii sesini duyurma şansı elde ediyor gruplar. Müziğin yarıştırılması ne kadar doğru orası tartışılır ama en azından böyle yarışmalar grupları aynı hedef doğrultusunda bir arada tutup beraber şarkı üretmelerine vesile oluyorlar.