Bazı şarkılar vardır

col089

Şarkılar… Bazı şarkılar vardır, size kim olduğunuzu, neler yaşadığınızı hatırlatır. Kimi sizi üniversite yıllarınıza, kimi askerlik günlerinize kimi de çeşitli hatıralara götürür. Ve orada bırakır, geri getirmez. Uzunca bir süre orada kalırsınız. Düşünür ve tekrar düşünürsünüz. Herkese hitap eden şarkılar farklıdır, bazıları daha sakin müziklerden hoşlanırken bazıları hızlı müziklerde bu anılara dalabilirler. Düşünüyorum da ya müzik olmasaydı? Sevgiliye olan hasretin kamçısını nasıl çekebilirdik etimizden? Nasıl anılara yolculuk eder, tatile çıkardık? Kim bize geçmişi film şeridi gibi hazırlayabilirdi?

Müzik olmasaydı belki de hatıralar çok yavan kalacaktı. Efkârlanan insan müziğin sesini yükseltir, sevinen de öyle. Hatta sevinçten çıldıranlar daha da yükseltir. Hayatın her alanında vardır müzik, biz ise onun malzemeleriyiz. Bundandır müzik ile uğraşanların çok önemli kişiler olması. Çünkü bizi yazarlar kâğıda ve bizi okurlar. Benim aşkımı bestelerken senin isyanını şarkı yaparlar. Böyle devam eder. Bazı şarkılar vardır… Benim de öyle bazı şarkılarım var. Yıllarca dinlemekten kopamadığım, dinledikçe hatırladığım, yola çıktığım. Her dinlediğimde bavulumu hazırlıyor yeni bir anıya yolculuk yapıyorum. Kimisinde aşkın en hakikatlisini, kimisinde pişmanlıkların, mutlulukların en katmerlisini yaşıyorum.

Şarkılar iyi ki var. Birileri gırtlağını bizler için patlatıyor. Ya da yeteneklerini konuşturuyorlar. Hiçbir şey anlamadığımız, bilmediğimiz yabancı dildeki şarkılar bile bazen anladığın dildeki şarkılardan daha iyi gelebiliyor insana. Müzik evrenseldir tarzı klasik cümleler söylemeyeceğim. Ama benim için çok önemli bir şarkı var. İstiyorum ki tüm insanlar dinlesin, evrensel olsun. Yalnız sorun, benim dememe ihtiyacı olmayan bir sanatçı ve muazzam şarkısı… Benim için anlamı büyük. İnsan her dinlediğinde aynı rüzgârın kuyruğuna tutunup başka hatıralara savrulur mu? Olur, arkadaş bu sanatçı ve o şarkısı bunu yapar. Biri de gelsin yapamaz desin.

‘Buika’ ve şarkısı ‘no habra nadie en el mundo’ anlatmaya çalıştığım. Müziği her açtığımda mutlu olurum. Yüzüm gülüyor yahu. Bir yerlerde başka birileri daha bu şarkıyı benim kadar seviyor olmalı. Ben sadece birkaç kişi daha tanıyorum o kadar. Şiddetle tavsiye ediyorum, bilen bilmeyen, dinleyen dinlemeyen. Bir kez de şu güzel kardeşiniz için dinleyin. Aslında kendinizi dinleyeceğinize eminim. Buika bizi söylüyor, biz de onu…

Serdar Vardal