Kimileri için rahatsız edici gerçekler

 

Barbaros Altuğ Bazıları Siyah Sever Nar Kitap-286 sayfa

Barbaros Altuğ
Bazıları Siyah Sever
Nar Kitap-286 sayfa

Türk medyasının gözünde dokunulmaz isimler var. Onlar ne yaparsa “harika, muhteşem ve orjinal” olarak tanımlanıyorlar. Bir de medya sektöründe sayısız insanın işine son verilirken asla ve asla dokunulmayanlar var. Bu insanların dokunulmazlığı, sıkıcı yazıları  ve yıllardır kendilerini tekrar etmelerinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum! Bu insanların kim olduğunu, sanat ve edebiyat dünyasının haddinden fazla şişirilen dünyaca ünlü! isimlerini bu kitapta bulabilirsiniz.

Barbaros Altuğ ismini Taraf Gazetesi’ndeki yazılarıyla tanıdım. Sonrasında medyaradar isimli internet sitesinde yazdıklarını tıpkı Taraf’daki yazıları gibi severek okudum. Malum, Türkiye’de köşe yazarları “onu küstermeyim”,  “filanca, falancanın arkadaşı onun hakkında kötü yazarsam benim için iyi olmaz” mantığıyla daha doğrusu esnaf kafasıyla yazı yazdığı için genellikle birbirine benzeyen köşe yazıları ve sanat haberleri okuyoruz. Altuğ’nun ise böyle bir derdi yok. Var olanı esprili bazen de alaycı bir dille yazıyor. Yerden yere vurduğu isimlerin başarılarını da görmezden gelmiyor, onları da anlatıyor.

Altuğ’un  “Bazıları siyah sever” isimli kitabı yazarın Taraf, dipnot tablet dergisi ve medyaradar internet sitesindeki yazılarından oluşuyor. Barbaros Altuğ’un Türkiye’deki  basın ve sanat dünyasıyla ilgili saptamaları, şişirilmiş balonları tek tek patlattığı bu çalışma, eğlenceli, konuların etrafında dolanmadan ve lafını esirmeden, cesurca yazılmış yazılardan oluşuyor. Yazarın tüm yazılarını okumuş olsanız bile bu kitap arşivinizde bulunmalı.

Ali Mert Alan