Cehennemin büyümeyen çiçeği Alper Kamu

 

cehennem çiçeği

“Hayatı anlıyorum ama kabullenemiyorum”

 

Alper Canıgüz

Alper Kamu-Cehennem Çiçeği

April Yayıncılık -221 sayfa

Son zamanlarda iki kitabı çok sevdim. Birisi Murat Menteş’in kaleme aldığı 100 yaşındaki genç delikanlı “Ruhi Mücerret” diğer kitapta Alper Canıgüz’ün yazdığı  “Alper Kamu Cehennem Çiçeği”. Aslına bakarsanız iki kitapta aynı ruhla yoğrulmuş. Okuyucuyu şaşırtan kahramlar, aforizmalar ve sürükleyici bir dil. İki yazarında ellerine sağlık.

Alper Canıgüz’ün yarattığı Alper Kamu karakterini yazarın 2004 yılında yazdığı “Oğullar ve rencide ruhlar” kitabıyla tanımıştık.  Alper Kamu yıllar sonra “Cehennem Çiçeği” ile geri döndü. Aradan geçen yıllar ondan çok bir şey götürmemiş. O halen 5 yaşında, orta yaş olgunluğuna sahip dertli bir çocuk. Bakıcısına aşık oluyor, babasının kadehinden rakı araklamanın peşinde, arkadaşlarıyla beraber düşman mahallere karşı mevzudan mevzuya koşuyor, bamyadan nefret ediyor ve köfte patatese bayılıyor. Ama en önemlisi merak duygusu hiç körelmiyor. Cinayetlere burnunu sokuyor ve bir ajan gibi olayların peşinden koşuyor. Evet, dedektif  Alper Kamu akşam olunca yatağına koşan çocuklardan değil maceradan maceraya koşan bir bitirim. Siz sayfaları çevirirken kendinizi bu veletin yanında hissediyorsunuz.

Mahallesine taşınan bir çocuğun ölümündeki sır ve çetrefilli bir aşk hikayesi üzerinden ilerleyen romanı tebessüm eden bir dudak  zaman zaman da dolu gözlerle okuyacaksınız.

 

Ali Mert Alan