Niche & Co: İnsanları sıkmak istemiyoruz

Maslak 42’de yer alan “Niche & Co”, parfüm ve sanatı birbirinden ayırmayan parfüm meraklılarını mutlu edecek bir yer. Niche & Co’nun Yönetici ortağı Ertürk Türker’le kokuları konuştuk ve mağazayı gezdik.

“Niche & Co”, parfüm meraklılarına iyi kokular sunmanın ötesinde gerçekleştirdiği resim sergileri ve degüstasyon çalışmalarıyla da konuklarına güzel bir deneyim yaşatıyor. Mağazanın tasarımındaki her ayrıntının kendi içinde bir kompozisyonu var. Niche & Co’ya adımınızı attığınızda göreceğiniz mozaik, beyaz taşlı ve üzerinde hatları görünen bir yapı. Geçmişten günümüze üzerinde biriken tüm kusurlarıyla sizi karşılıyor. Devamındaki mermer ise dünyanın en iyi işlenmiş, en kaliteli mermerlerinden. Tezat oluşturarak işlenmiş ve işlenmemiş malzeme arasındaki çelişkiyi sergiliyor. Mermerde gri, kahverengi, yeşil, siyah ve beyaz renklerine ağırlık verilmiş. Bunun nedenini Ertürk Türker şu sözlerle açıklıyor: “Beyaz bulutları, yeşil ormanı, kahverengi, siyah ve gri de toprağı temsil ediyor.”

İNSANLARI SIKMIYORUZ

Mağazada parfümleri istediğiniz gibi koklayıp kendinize en uygun olanı seçebiliyorsunuz. Ürünleri keşfederken hiçbir görevli size ürün satmak için baskı yapmıyor. Türker bu yaklaşımlarını “Biz insanları sıkmak istemiyoruz, bir şey almaları için baskı kurmaya da çalışmıyoruz. Parfüm bir kültürdür. Koku kültürüne dair merak ettikleri konularda onlara yardımcı oluyoruz.” cümleleriyle dile getiriyor. Ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Burada kasa görünmüyor çünkü sadece esans ve kokuları konuşuyoruz. Eğer insanlar bir şey almak isterlerse o zaman kasa açılıyor.”

GÖRSEL SANATLARDAN BESLENİYOR

Niş parfüm markalarını farklı sanat dallarıyla bir arada sergilemeyi amaçlayan Niche & Co, vitrinlerinden birinde yılın çeşitli dönemlerinde Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini misafir ederek kokuyu fiziksel şekle dönüştüren görsel sanatlardan yararlanmayı planlıyor. Bunun için mağazadaki ışıklandırmaya da özen gösterilmiş. Resimler için ideal ışık, gün ışığı olduğu için ışıklar özel olarak tasarlanmış. Kütüphane sessizliğinde sayısız farklı parfümün olduğu, duvarlarda tabloların sizi karşıladığı mekânda atmosferi bozmamak adına kasa özellikle görünmeyen bir tarafa konulmuş. 

 

DEGÜSTASYON ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Montale, Mancera, Bois 1920, Jul et Mad Paris, MDCI, Odin New York, Franck Boclet Paris, Jacques Fath, Miller Harris, Histoires de Parfums, Le Galion, Arquiste, Atkinsons, Orlov, Etat Libre D’Orange, Designer Shaik, Nasomatto, Parfums de Nicolai ve Frapin gibi niş parfüm markalarına ait kokuları bulabileceğiniz mağazada aynı zamanda kullandığınız parfümlerde hangi özlerden hoşlandığınızı keşfetmeniz adına degüstasyon çalışmaları da yapılıyor. “Parfüm degüstasyon” çalışmasıyla ilgili olarak Ertürk Bey “İnsanların sevdikleri kokular var ama sevdikleri kokunun içeriğine dair çoğu zaman yanlış bilgiye sahip olabiliyorlar. Mesela ‘Turunçgil seviyorum’ diyen birine degüstasyon bölümümüzde ayrı ayrı portakal, limon ve bergamut esanslarını koklatıyoruz. Sonrasında konuklarımız ‘İşte ben bunları seviyorum’ diyor ve parfüm seçmesi konusunda ona göre ilerliyoruz” diyor. 

MUTLAKA UĞRAYIN!

Parfümü sanatla buluşturan, insanlara ürün satmaktan ziyade onlara karşılık beklemeden bir deneyim yaşama imkanı sunan Niche & Co, parfüm meraklıları için cennet gibi bir yer. Sanat galerisi ve parfüm butiği olarak hizmet veren mağaza, dönem dönem koku kültürüne dair atölye çalışmalarıyla da koku meraklılarını buluşturmayı istiyor. Kokuların sizi kendisine çektiği bu adrese ilk fırsatta uğrayın, pişman olmayacaksınız.