Keyifli bir nokta

Her şey değerli dostum Tolga’nın Belçika’dan Türkiye’ye bir haftalığına ziyarete geleceğini söylemesiyle başladı. Tolga’yı Instagram hesabından (ntscents) parfümlerle ilgili paylaşımları takip eden insanlar büyük ihtimalle tanıyordur. Tolga aklı başında, parfüm konusunda gerçekten bilgi sahibi en önemlisi de bu konuyla ilgili insanlara bilgi aktarmayı seven biri. Onun İstanbul yolculuğundan haberdar olunca, Belçika’nın parfüm bakanına 🙂 “Sen gelince Nişantaşı’ndaki Nokta Cosmetics’de bir buluşma yapalım, parfüm meraklılarını da bir gün kala haberdar edelim mi?” diye sordum, o da sağ olsun kabul etti. Niyetimiz bir etkinlik yapmak değildi, rahat bir ortamda insanlarla parfüm üzerine sohbet etmekti. Sonrasında Ömer İpekçi’nin “Reset” isimli koku kreasyonunun hazır olduğu da aklıma gelince o gün İpekçi’yi de konuk ettik. Bu buluşmayla ilgili olarak da Ömer İpekçi’yi sürpriz olarak duyurduk, insanları önceden haberdar etmedik. Korona nedeniyle daha az insanın olacağı bir buluşma takdir edersiniz ki herkes adına daha sağlıklı olacaktı.

Nişantaşı Nokta Cosmetics’de Muhip Önal’ın misafirperverliğinde Ömer’in yeni kokularını kokladık. “Reset” serisini mimarından dinledik. Ömer’in çok yönlü parfümleri hepimizi mutlu etti, İpekçi, bu seriyle çıtasını bir tık daha yukarıya taşımış… Onunla ilgili ayrıca bir yazı yazacağım!

Nokta demişken Muhip’den de bahsetmemek olmaz. Özellikle son bir yılda distribütörlüğünü aldığı markalar ve yerli parfüm markalarına verdiği destek fazlasıyla alkışı hak ediyor. Bana sorarsanız onun en büyük hatası mütevazı olması. Onun vitaminleriyle büyüyen insanların bazen o günleri unuttuğunu görüyorum. Acınası bir tavır. Ama Muhip’e helal olsun, insanların olgunlaşmaları için onlara zaman tanımayı seviyor, bu büyük bir olgunluk. Ama Türkiye’de kozmetik daha doğrusu parfüm sektöründe oturmayı kalkmayı bilmeyen, kompleksli, çalıştığı kurum sayesinde “bir şey” olmuş ama birey olamamış,(bir de bunlar çalışanlarına ızdırap oluyorlar) para yüzünden bozulmuş, yediği kaba pislemeyi adet edinmiş pek çok insan var. Ne diyelim en iyisi bir sonraki etkinlikte bunları masaya yatıralım. Hep beraber konuşalım.

Ali Mert Alan